Po zaupnico še premierka

Minister Gregor Virant je po včerajšnji maratonski interpelacijski predstavi v parlamentu obstal na položaju notranjega ministra. Med 39 poslanci, ki ministru ne zaupajo, so tudi štirje iz koalicijske PS. Tudi to je premierko napotilo po zaupnico vladi.

Za interpelacijo proti  Gregorju Virantu je glasovalo 39 poslancev, proti pa  23 poslancev. Glasov proti po pričakovanjih ni bilo dovolj, tako da je Virant prestal že drugo interpelacijo   Foto: STA
Za interpelacijo proti Gregorju Virantu je glasovalo 39 poslancev, proti pa 23 poslancev. Glasov proti po pričakovanjih ni bilo dovolj, tako da je Virant prestal že drugo interpelacijo  Foto: STA

LJUBLJANA > Razpravo o interpelaciji zoper notranjega ministra Gregorja Viranta je nekako zasenčil nastop predsednice vlade Alenke Bratušek, ki je napovedala, da želi po zaupnico v parlament. Skoraj zanesljivo jo je k temu napeljala slutnja, da bo del poslancev njene stranke PS res glasoval za interpelacijo in posledično se je zavzela tudi za čimprejšnji volilni kongres stranke. Predlagateljem interpelacije so poleg opozicijskih poslancev pritegnili tudi Tina Komel, Jožef Kavtičnik, Stanko Stepišnik in Barbara Žgajner (vsi PS).>

Razpravo o interpelaciji zoper notranjega ministra Gregorja Viranta je začel prvopodpisani, nepovezani poslanec Ivan Vogrin (med podpisniki je tudi devet poslancev SDS). V uvodu je poudaril, da ne gre za osebno maščevanje stranki DL. Kot je znano, jo je moral zapustiti po razkritju spornih poslov v svojem podjetju.

Interpelacija uradno brez vozovnic

Vogrin je poslance pozval, da imajo “enkratno priložnost, da začnemo reševati to agonijo Slovenije.” V interpelaciji ministru in predsedniku DL očitajo politično kadrovanje, nove informacije o domnevno spornem kupovanju letalskih vozovnic pa so prišle v javnost po vložitvi interpelacije.

Nekdanjemu izvršnemu direktorju DL Janku Jenku naj bi Virant pomagal v nadzorni svet Slovenske industrije jekla, očitajo mu še soodgovornost pri sistemski korupciji v povezavi z Jenkovim podjetjem PCX Invest, dvojna merila pri kadrovanju v nekaterih upravnih enotah in pri odnosu do ministrov Sama Omerzela in nekdanjega gospodarskega ministra Stanka Stepišnika ter nenamensko porabo denarja v poslanski skupini DL.

Virant: gre za izigravanje

Virant je vse očitke iz interpelacije zavrnil in ponovil, da gre za zlorabo ustavnega instituta interpelacije. “Gre za izigravanje ustavnega reda, DZ in norčevanje iz državljank in državljanov, ki tudi vam, vlagateljem interpelacije, plačujejo plačo,” je dejal.

Minister je še spomnil, da zoper Vogrina teče med 15 in 20 kazenskih postopkov, predsednika stranke ostalih poslancev, ki so prispevali podpise pod interpelacijo (stranke SDS), pa da bremenijo finančna preiskava, ugotovitve protikorupcijske komisije ovadba NPU in obsodba na prvostopenjskem sodišču zaradi korupcije.

Predsednica vlade Alenka Bratušek je ministra Viranta je vzela v bran. Tokratno interpelacijo, že drugo proti Virantu, je ocenila kot najslabše obrazloženo interpelacija do sedaj. “Pričakovala bi, da bo opozicija bolj upoštevala dejstvo, da imajo interpelacije svoj smisel le, če so dobro obrazložene,” je nagovorila poslance. Spomnila je, da je Virant napovedal, da bo odstopil, če se izkaže, da je pri nakupu letalskih vozovnic pri Adrii Airways kršil zakon. “In pričakujem, da bo to tudi storil,” je dejala.

Premierka ne bo predlagala dviga DDV

Premierka je poslancem PS predstavila ukrepe za zapolnitev proračunske luknje po padcu nepremičninskega zakona. “Lahko povem, da dvig DDV ne bo rešitev, ki bi jo predlagala,” je pred tem zagotovila v parlamentu. Kot je dodala, razlog za to ni zahteva Viranta oziroma stranke DL, “ampak zato, ker znamo v PS, koaliciji in vladi skupaj poiskati drugačne, boljše, za gospodarstvo in ljudi bolj prijazne rešitve.” Še vedno pa meni, da bi se koalicija lahko dogovorila, da dvig DDV-ja s tem, da hkrati za enak znesek razbremeni stroške dela. Nepremičninskemu davku pa se ne odpoveduje. Ob tem je dejala, da ne pričakuje pohval za uspehe vladne ekip BDP, prevzema pa svojo in vladino odgovornost za neuspehe, med drugim za padec nepremičninskega davka.

Poslanci PS niso razpravljali

Poslanci koalicije so opozarjali predvsem na to, da interpelacija ni vložena v skladu s poslovnikom. Tako so menili tudi v PS, katere poslanci pa v nadaljevanju razprave niso sodelovali. Po maratonski razpravi jih je večina glasovanje obstruirala.

Poslanec SDS Branko Grims je prepričan, da so v interpelaciji navedeni konkretni argumenti, medtem ko da Virant pravih odgovorov ne daje. Po njegovem mnenju bi politični prostor normalizirali, če bi vlada odstopila in bi imeli volitve. V SLS po bedah Jasmine Opec priznavajo, da interpelacija med njihovimi poslanci sproža precej mešane občutke in pomisleke, saj da se vsebina v pretežni meri sploh ne nanaša na delo ministra. Kljub temu jih zadnja razkritja prepričujejo, da je Virant izgubil zaupanje državljanov, zato so interpelacijo podprli. V NSi pa po besedah Jožefa Horvata menijo, da novi dokazi o poceni letalskih vozovnicah terjajo Virantov resen razmislek o odstopu z ministrske funkcije. Tudi to je bil razlog da so glasovali za nezaupnico ministru.

V Desusu so vsebino interpelacije prebirali kot povzemanje govoric in namigovanj, nikakor pa ne kot kritiko dela, podkrepljeno s konkretnimi dejstvi, je v imenu stranke povedal Ivan Hršak. Po mnenju poslanke SD Majde Potrate je bil pravi namen interpelacije destabilizacija vlade. Rihard Braniselj iz DL pa pravi razlog za interpelacijo zoper ministra razume zgolj kot obrambni mehanizem vseh tistih, ki se zaradi Virantovega aktivnega in uspešnega delovanja počutijo ogrožene.

DAVORIN KORON


Najbolj brano