Po ocenah Bruslja nas čakata še dve leti recesije

Evropska komisija je poslabšala gospodarsko napoved za Slovenijo, ki jo po ocenah Bruslja čakata še dve leti recesije. Komisija bo premislila tudi o podaljšanju roka za znižanje javnofinančnega primanjkljaja Slovenije, a odločitev bo odvisna od reformne strategije vlade.

Evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn Slovenijo poziva k odločnemu in naglemu ukrepanju v bančnem sektorju in javnih financah
Evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn Slovenijo poziva k odločnemu in naglemu ukrepanju v bančnem sektorju in javnih financah 

BRUSELJ, LJUBLJANA>Ekonomist Igor Masten dvomi o podaljšku, razen če se bo vlada streznila in v reformni program zapisala tisto, kar Bruselj želi od nje.

“Gospodarske razmere v Sloveniji so še obvladljive, če bo ukrepanje za preobrat tega negativnega trenda tako v bančnem sektorju kot v javnih financah odločno in če ne bo nepotrebnih zamud,” je poudaril evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn.

Sloveniji je položil na srce, naj zelo hitro opredeli konkretne ukrepe za sanacijo bančnega sektorja in finančnega sistema ter za zagotovitev vzdržnosti javnih financ. Rehn te ukrepe pričakuje v reformnem in proračunskem načrtu, ki ga bo Slovenija v Bruselj poslala sredi prihodnjega tedna. Od vsebine tega načrta je tudi odvisno, ali bo komisija podaljšala rok za odpravo presežnega primanjkljaja in ali pa bo sprožila postopek zaradi presežnih makroekonomskih neravnovesij.

“Z uspehom transakcije je v očeh investitorjev potrjena kredibilnost programa reform vlade in njen dostop do mednarodnih kapitalskih trgov,” je finančno ministrstvo komentiralo nedavno uspešno izdajo dolarskih obveznic. Skupaj jih je Slovenija izdala za 3,5 milijarde, v knjigi pa je še za 16 milijonov dolarjev naročil. To pomeni največje povpraševanje po državnih dolarskih obveznicah v EU v tem letu.

Masten: “Vlada naj se neha hecati”

Evropska komisija je že pred časom objavila podrobno poročilo o makroekonomskih neravnovesjih v Sloveniji. Kot kritični točki so v Bruslju omenjali bančni sistem in vprašanje upravljanje državne lastnine, torej privatizacijo. “Če evropska komisija zdaj svojo dokončno odločitev povezuje z reformnim programom, mora ta primarno odgovoriti na ti dve vprašanji. Njegov osnutek pa na to ne odgovarja. Signal iz Bruslja je več kot jasen, vlada pa naj se neha hecati - zdaj ima res zadnjo priložnost,” je prepričan ekonomist Igor Masten in dodaja, da kljub temu dokončna odločitev ni v slovenskih rokah: “Evropska komisija je ravnala precedenčno, ko je objavila poročilo o resnih makroekonomskih neravnovesjih za državo, ki sicer ni vključena v noben program in niti ni zaprosila za pomoč. Odločitev EU glede tega bo zato postala vzorčni primer ravnanja v podobnih situacijah in bo seveda tudi politična.”

Evropska komisija je vsem članicam EU, razen Sloveniji in Cipru, za prihodnje leto napovedala gospodarsko rast.

Bruselj: še dve leti recesije za Slovenijo

Slovensko gospodarstvo ne bo zraslo niti v letu 2014, je včeraj napovedala evropska komisija. Letos bo imela 5,3-odstotni primanjkljaj, BDP pa bo upadel za dva odstotka. Prihodnje leto sprva napovedana preobrata ne bo: BDP bo upadel še za 0,1 odstotka, medtem ko bo primanjkljaj dosegel 4,9 odstotka. Spomladanska gospodarska napoved Bruslja je tako za Slovenijo slabša od zimske in občutno slabša od povprečja v območju evra. Padec BDP bo poleg Slovenije v prihodnjem letu v celotni EU beležil le še Ciper, kjer se bo gospodarstvo skrčilo za 3,9 odstotka.

Recesijo v Sloveniji po oceni komisije podaljšuje počasno razdolževanje podjetij in zamude pri reševanju bančne krize. “Nadaljnje odlašanje z zahtevanimi strukturnimi reformami bi dodatno poslabšalo obete za rast,” opozarjajo v Bruslju.

SONJA RIBOLICA

in agencije


Najbolj brano