Pličanič obljubil dodatne zaposlitve in več denarja za zapore

Pravosodni minister Senko Pličanič se je s sindikati uskladil glede težav v zaporskem sistemu. Ukinili bodo javne gospodarske zavode in delo zapornikov organizirali v sklopu zaporov. Minister napoveduje prizadevanja za več zaposlitev pravosodnih policistov in za dodaten denar za materialne stroške zaporskega sistema, saj da je stanje akutno.

Pravosodni minister Senko Pličanič se je s sindikati uskladil glede težav v zaporskem sistemu Foto: STA
Pravosodni minister Senko Pličanič se je s sindikati uskladil glede težav v zaporskem sistemu Foto: STA

LJUBLJANA > Senko Pličanič je po srečanju s predsednikom Sindikata državnih organov Slovenije Frančiškom Verkom in predstavniki konference sindikata uprave za izvrševanje kazenskih sankcij povedal, da danes o stavki niso govorili. Možnost stavke so namreč omenili pred tednom dni.

Verk je pojasnil, da bo do stavke res prišlo, “če ne bo prišlo do kakšne reorganizacije in se bo ta agonija nadaljevala”. Takrat bodo obvestili tudi vse državne regulatorje, je pojasnil, saj da v zaporskem sistemu prihaja do številnih kršitev, denimo zakona o delovnih razmerjih glede števila nadur, ki jih opravijo pravosodni policisti.

Danes so sklenili, da do konca julija za vlado pripravijo temeljno vizijo za rešitev treh vprašanj v zaporskem sistemu, in sicer delovanje javnih gospodarskih zavodov, pomanjkanje pravosodnih policistov in pomanjkanje denarja za materialne stroške.

Nova organizacija dela zapornikov

Še največ dela bo povezanega s pripravo nove organiziranosti dela zapornikov, je opozoril Pličanič, saj bo treba prilagoditi tudi zakonodajo. Ob tem zagotavlja, da bo naredil vse za hitro rešitev težav, saj da je stanje res akutno in je treba ukrepati.

Dogovorili so se namreč, da se ukine javne gospodarske zavode in delo zapornikov organizira v sklopu zaporov, torej Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij oziroma ministrstva za pravosodje. Taka ureditev bo namreč po besedah Pličaniča primerljiva z večino držav članic EU.

Spomnil je na velike težave Javnega gospodarskega zavoda Pohorje. V zadnjih letih je bilo že nekaj neuspelih poskusov prodaje opreme zavoda, tudi ob tokratnem poskusu pa slabo kaže, je pojasnil minister. Po njegovih besedah je ponudnik poljsko podjetje, ne glede na to, ali se bo oprema prodala ali ne, pa je “že jasno, da bo treba ta zavod likvidirati”.

Kot je pojasnil minister, bodo 55 ljudi, ki bodo po ukinitvi Javnega gospodarskega zavoda Pohorje ostali brezposelni, poskušali prekvalificirati za delo pravosodnih policistov.

Potrebujejo vsaj nekaj deset novih pravosodnih policistov

A potrebe po dodatnih zaposlitvah so še večje, zato minister podpira prizadevanja sindikatov za povečanje števila zaposlenih. Čeprav o konkretnih številkah še ne želi govoriti, bi po ministrovi oceni zanesljivo potrebovali nekaj deset novih pravosodnih policistov.

Pred tednom dni je sicer Pličanič napovedal, da bo prisluhnil sindikatom, a da pravosodni policisti ne morejo biti izvzeti iz varčevalnih ukrepov. Verk je poudaril, da so kadrovske težave res velike, kar opažajo tudi njihovi varovanci “in si toliko več upajo”. Zaradi preobremenjenosti pa imajo uslužbenci zdravstvene težave, kar nato vpliva na sam delovni proces, saj številni pravosodni policisti določenih nalog zaradi zdravstvenih omejitev ne smejo oziroma ne morejo opravljati.

Sindikatom pa je minister danes obljubil tudi, da se bo pri premierki Alenki Bratušek in ministru za finance Urošu Čuferju zavzel, da v proračunski rezervi najdejo dodaten denar za materialne stroške v zaporskem sistemu, saj da tam “dihajo na škrge”. Pličanič poudarja, da bo ta obljuba morala biti realna in je prepričan, da bodo ta denar našli, saj je stanje kritično in tudi ne gre za velike količine denarja.

Racionalizacija stroškov dela, pravice zapornikov iste

Sindikat naj bi sicer kot glavnega krivca za stanje v zaporih videl generalnega direktorja Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Dušana Valentinčiča. A Pličanič zagotavlja, da ta uživa njegovo zaupanje. Pri uresničevanju današnjega dogovora bo po njegovih besedah sodeloval tudi predstavnik sindikatov.

Verk kljub temu meni, da bi moralo priti do sprememb pri vodenju uprave, saj da generalni urad ne izpolnjuje vseh svojih funkcij. Vodstvu očita denimo to, da se je doslej racionaliziralo le pri stroških dela, medtem ko imajo zaporniki iste ugodnosti. Spomnil je na primer iz koprskega zapora, kjer so z namenom zmanjšanja števila nadur pravosodnih policistov zaprtim želeli skrajšati bivanje na prostem s štirih na dve uri čez konec tedna, kar je sprožilo upor, čeprav je bilo predvideno skrajšanje v zakonskih okvirih.

STA


Najbolj brano