Plagiatorstvo je sramota, nosijo (naj) jo tudi mentorji

Ljubljanska univerza ima trenutno v postopku le preverjanje sumov o plagiatorstvu magistrskega dela premierke Alenke Bratušek, sicer pa prepisovanje brez navajanja virov ni težava velikih razsežnosti, daje vedeti rektor univerze Stanislav Pejovnik.

Rektor ljubljanske univerze Stanislav Pejovnik: s plagiatorstvom smo v evropskih okvirih   Foto: STA
Rektor ljubljanske univerze Stanislav Pejovnik: s plagiatorstvom smo v evropskih okvirih  Foto: STA

LJUBLJANA>Sumi (v nekaterih primerih že potrjeni), da se slovenski politiki raje kot za mukotrpno poglabljanje v knjige odločajo za študij po metodi kopiraj-prilepi, mečejo senco na fakultete in univerze.

Znotraj evropskega povprečja

Od leta 2009, odkar je Stanislav Pejovnik rektor Univerze v Ljubljani, je univerza odvzela po en doktorat in magisterij ter štiri diplome, trenutno pa teče še en postopek preverjanja znanstvenega magisterija.

Problem plagiatorstva se zdi tolikšen, da je odbor, ki je v DZ pristojen tudi za izobraževanje, včeraj na to temo sklical javno predstavitev mnenj. Čeprav meni, da težava ni tako pereča, da bi se morali z njo ukvarjati na tej ravni, je svoj pogled na dogajanje predstavil tudi rektor ljubljanske univerze Stanislav Pejovnik. Od ustanovitve univerze, leta 1919, do danes je v Ljubljani študij končalo prek 200.000 diplomantov; približno 185.000 jih je diplomiralo, po 9000 pa pridobilo nazive magistrov ali doktorjev znanosti. Od leta 2009, odkar je Pejovnik rektor univerze, je univerza odvzela po en doktorat in magisterij ter štiri diplome, trenutno pa teče še en postopek preverjanja znanstvenega magisterija. Tudi če bi na univerzi odkrili vsakega desetega plagiatorja, bi se njihove število ustavilo pri številki 70. “To je znotraj svetovnega in evropskega povprečja,” pravi Pejovnik, ki poudarja, da na univerzi veljajo pravila za sankcioniranje plagiatorjev, da se teh pravil držijo in da naloge, ko so te dostopne v elektronski obliki, tudi preverjajo, če se pojavi sum o plagiatorstvu. “Naj vas ne skrbi, Univerza v Ljubljani skrbno skrbi za svojo verodostojnost, za svojo kvaliteto in ne bo pristala na nikakršne politične pritiske,” je v DZ poudaril Pejovnik. Ta čas namreč poteka preverjanje znanstvenega magisterija premierke Alenke Bratušek.

Kazen tudi za mentorja

Na predloge, da bi moral biti ob razkritju plagiata kaznovan tudi študentov mentor, Pejovnik pravi: “Mentor je vedno, kadar se obravnava plagiat njegovega študenta, osramočen.” Na odgovornost mentorja in komisije, ki študenta, ki je napisal sporno delo, spusti na zagovor, je opozoril bivši minister za visoko šolstvo in član Zbora za republiko Andrej Umek. “V znanstveni literaturi je avtor tisti, ki nosi celotno odgovornost, ko gre za magisterije, diplome in doktorate, pa vsa krivda ne more biti na pripisana študentu,” opozarja Umek, sicer profesor na mariborski univerzi. Zaradi tega vidi potrebo po nadgradnji sankcij, tako da bi te veljale tudi za mentorje in fakultete. JANA KREBELJ


Najbolj brano