Penzije: vsak je zase najboljši kontrolor

Vsak, ki plačuje prispevke v pokojninsko blagajno, lahko na spletu preveri, ali so vsi podatki o njegovi pokojninski dobi in plačah pravilni. Spletna storitev naj bi naredila pokojninski sistem bolj pregleden, z možnostjo nadzora in sporočanja napak pa zmanjšala število tistih, ki tik pred upokojitvijo ugotovijo, da podatki zanje ne držijo.

Marijan Papež: “Vpogled v informativno osebno evidenco imajo samo zavarovanci, ki so sedaj zavarovani, in tisti, ki so bili zavarovani, pa še niso upokojeni.”
 Foto: STA
Marijan Papež: “Vpogled v informativno osebno evidenco imajo samo zavarovanci, ki so sedaj zavarovani, in tisti, ki so bili zavarovani, pa še niso upokojeni.”  Foto: STA

LJUBLJANA > V informativni osebni evidenci, ki je od decembra dostopna na spletni strani Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) med storitvami e-zpiz, zavarovanec lahko pregleduje svoje podatke o obdobjih zavarovanja in plačah. “Izhajamo iz tega, da je vsak zase najboljši kontrolor,” pravi generalni direktor Zpiza Marijan Papež.

Možnost preveriti pravilnost podatkov

Če bo zavarovanec opazil, da podatki zanj ne držijo, bo lahko po elektronski poti ali z obiskom pri uslužbencih Zpiza zahteval popravek. Namen informativne evidence je zavarovancu pravočasno omogočiti preverjanje pravilnosti vseh podatkov, poudarja Papež. “Ko se bo nekdo upokojil, bo že na dan upokojitve imel odločbo, kjer bodo podatki urejeni,” pravi.

Zavarovanec za vpogled v osebno evidenco potrebuje digitalno potrdilo, ki ga lahko brezplačno pridobi na upravni enoti ali pa ga kupi pri katerem od komercialnih izdajateljev digitalnih potrdil. Komur bi se med brskanjem po podatkih kaj zalomilo, lahko za pomoč pokliče na telefonsko številko 01 474 5692. Zavarovanci, ki ne uporabljajo računalnika, se lahko za vpogled v podatke o obdobjih zavarovanja in plačah še vedno osebno obrnejo na zaposlene v pisarnah Zpiza.

V evidenci so zajeti podatki o obdobjih zavarovanja od leta 1970 dalje, podatki o vplačanih prispevkih pa šele od leta 2002 naprej. Sodelavci Zpiza so v evidence vnesli 120 milijonov dokumentov o obdobjih zavarovanja in plačah, evidence pa so po besedah Papeža zdaj 91-odstotno popolne in se bodo še dopolnjevale.

Kmalu tudi izračun pokojnine

Na Zpizu načrtujejo, da bodo čez dve leti naredili še korak naprej: vpogled v osebne evidence naj bi dopolnili še s količniki, ki bi zavarovancev pomagali pri izračunu, kolikšno pokojnino lahko pričakujejo.

Kot to določa pokojninska reforma, bodo po letu 2015 vsi, ki bodo v koledarskem letu dopolnili 58 let, dobili še podatek o višini pokojnine in predvidenem datumu upokojitve. K večji preglednosti naj bi prispevala tudi sprememba zakon o matični evidenci. Čez dve leti bo namreč Zpiz podatke o plačanih prispevkih prejemal od davčne uprave in ne več od delodajalcev, ki so v preteklosti v nekaterih primerih svojim zaposlenim lagali, daj jim prispevke plačujejo, čeprav jih niso.

JANA KREBELJ


Najbolj brano