Pečanovi očitajo zlorabo, ona jo zanika

V Zdravniški zbornici Slovenije menijo, da gre pri predlogu novele zakona o zdravniški službi, ki bi nekoliko spremenila področje pridobivanja zdravniških specializacij, za "zlorabo sistema spremembe zakona za reševanje družinskega primera" prvopodpisane pod predlog, poslanke SD Brede Pečan. Slednja navedbe označuje za laž in nizkotno natolcevanje.

Breda Pečan Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Breda Pečan Foto: Zdravko Primožič/Fpa

LJUBLJANA> Na zbornici navajajo, da je zet Brede Pečan januarja končal specializacijo s področja interne medicine, ob izteku triletnega zakonskega roka pa ne bo izpolnil zahtevanega pogoja šest let dela na specialističnem področju po opravljenem specialističnem izpitu za priznanje specializacije s področja kardiologije. Sicer pa ima omenjen zdravnik po trditvah Pečanove že opravljene vse posege s področja kardiologije, kar pa je po mnenju predsednice zbornice Gordane Živčec Kalan zelo nenavadno.

Skupina desetih poslancev s prvopodpisano Pečanovo je konec septembra vložila predlog novele zakona o zdravniški službi, s katero bi omogočili pridobitev specialističnega naslova in licence na podlagi dela. Novelo je danes obravnaval parlamentarni odbor za zdravstvo, a predloga sprememb ni podprl. Proti noveli so se izrekli tudi na vladi, zdravniški zbornici ter v Združenju zdravstvenih zavodov Slovenije.

Mladi zdravniki naj bi bili žrtve zdravniškega lobija

Zaključni odstavek mnenja zbornice je v današnji predstavitvi mnenj poslanskih skupin ob obravnavi predloga novele na izredni seji DZ prebral tudi poslanec SDS France Cukjati.

Pečanova pa je v odzivu na navedbe Cukjatija in zdravniške zbornice zapisala, da gre pri današnji koordinirani "parodiji" poslanske skupine SDS in predsednice zbornice Gordane Živčec Kalan "zgolj in samo za osebno maščevanje na račun mladih zdravnikov, ki so ponovno žrtev interesnih pritiskov določenega zdravniškega lobija".

Sedanji zakon o zdravniški službi že omogoča, da se specializacija zdravniku podeli na podlagi šest let opravljanja prakse na področju dela, za katerega do leta 2000 ni bilo ustrezne specializacije. Vendar pa je to vezano na časovno omejitev treh let po uvedbi novega programa. V noveli pa so sedaj predlagali, da bi se za pridobitev naziva črtal pogoj šestih let dela na specialističnem področju.

Predlog na pobudo zeta

Poslanka sicer priznava, da je pripravila predlog novele na pobudo svojega zeta, ki dela kot zdravnik specialist interne medicine na kardiološkem oddelku Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana in "zagotovo najbolje pozna razmere in odnose, v kakršnih delajo mladi specializanti in specialisti najrazličnejših vej medicine".

Ob tem pa zagotavlja, da se tega zakonskega projekta ni lotila za reševanje družinskega primera, pač pa zato, "ker se na ministrstvu za zdravje problema niso hoteli lotiti, čeprav se prav dobro zavedajo, da se vsem mladim zdravnikom, ki delajo na mestih, za katera so že bili sprejeti novi specialistični programi, dogaja krivica". Zanika tudi, da bi za zeta trdila, da ima že opravljene vse posege s področja kardiologije.

Maščevanje zaradi zdravstvenega doma v Izoli

Pečanova meni, da je imela Živčec Kalanova danes odlično priložnost za maščevanje. Pečanova je bila namreč predsednica nadzornega odbora Občine Izola, ki je "v prejšnjem mandatu ugotovil vrsto problematičnih ravnanj" Živčec Kalanove, tedanje v. d. direktorice Zdravstvenega doma v Izoli.

STA


Najbolj brano