Partner novinarja zaradi pridržanja v civilno tožbo

David Miranda, partner novinarja, povezanega z ameriškim žvižgačem Edwardom Snowdnom, je napovedal civilno tožbo proti britanskim oblastem. Britanska policija ga je v nedeljo skoraj devet ur zadrževala na londonskem letališču Heathrow, kot pravno podlago pa so navedli zakon o terorizmu iz leta 2000, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

David Miranda, partner novinarja, povezanega z ameriškim žvižgačem Edwardom Snowdnom, je napovedal civilno tožbo proti britanskim oblastem Foto: STA
David Miranda, partner novinarja, povezanega z ameriškim žvižgačem Edwardom Snowdnom, je napovedal civilno tožbo proti britanskim oblastem Foto: STA

LONDON > Partner novinarja Glenna Greenwalda, prek katerega je ameriški žvižgač Edward Snowden javnosti izdal podrobnosti spornega ameriškega obsežnega nadzora nad telekomunikacijami in internetom, je civilno tožbo sprožil zaradi zaplenjenih predmetov in načina, kako so ga obravnavali, je pojasnil urednik Guardiana Alan Rusbridger.

Britanska policija je Mirandi zaplenila mobilni telefon, prenosni računalnik, fotoaparat in spominske kartice. “Te predmete želi nazaj in ne želi, da je vsebina kopirana,” je poudaril Rusbridger.

Pridržanje 28-letnega Mirande je sprožilo ogorčene proteste v Braziliji. Britanska vlada se je morala zaradi poteze braniti pred očitki javnosti, Bela hiša pa je priznala, da je bila vnaprej obveščena o načrtovanem pridržanju, a zatrdila, da ga niso sami zahtevali.

Tudi britanska notranja ministrica Theresa May je priznala, da je bila o namerah policistov obveščena vnaprej, vendar je dodala, da odločanje o tem, koga bi policija morala pridržati na letališču in koga ne, ni v njeni pristojnosti. Morebitno politično vpletenost je zanikal tudi urad britanskega premierja Davida Camerona.

Pravna pisarna Bindmans, ki zastopa Mirando, je sporočila, da bo spodbijala zakonitost pridržanja. Še ta teden bodo zadevo prenesli pred sodišče, če ne prejmejo zagotovil, da policisti ne bodo pregledovali, kopirali, objavljali, prenašali, distribuirali ali kakor koli drugače obdelovali podatkov njihove stranke, dokler ne bo odločeno o njegovi zahtevi, da se mu predmeti vrnejo.

Mirando so pridržali na njegovi poti iz Berlina, kjer se je srečal z drugo Snowdnovo zaupnico, avtorico dokumentarnih filmov Lauro Poitras, v domači Rio de Janeiro. Za njegove letalske karte je plačal Guardian, čeprav Miranda za časnik uradno ne dela.

Rusbridger je v torek poskrbel še za dodatno razburjenje, ko je trdil, da je bil časnik pod pritiskom britanskih oblasti prisiljen uničiti material, ki jim ga je zagotovil Snowden. Od njega naj bi to zahteval “zelo visok vladni uradnik”, več britanskih medijev pa danes poroča, da je šlo za enega najpomembnejših britanskih javnih uslužbencev, Jeremyja Heywooda.

STA


Najbolj brano