Janković: “Mi ne bomo sprožali afer”

S predsednikom stranke Pozitivna Slovenija Zoranom Jankovićem smo se pogovarjali dan pred tem, ko je prišlo na dan, da je sam formalni lastnik hiše v Grosupljem, v kateri živi njegov sin Jure.

Zoran Janković napoveduje vodenje države, ki je primerljivo z vodenjem podjetja  Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Zoran Janković napoveduje vodenje države, ki je primerljivo z vodenjem podjetja  Foto: Zdravko Primožič/Fpa

V ponedeljek je za javnost med drugim povedal: “Ta hiša je družinska zadeva, ne dela nobenega potencialnega posla, ne ustvarja nobenih del z državo.” Ob tem je davčno upravo znova pozval, naj pregleda njegovo premoženje. Policiji pa je v zvezi s hišo prijavil sum kaznivega dejanja izdaje davčne tajnosti.

>Kako so se razvijali dogodki, ki so pripeljali do odločitve, da boste kandidirali na volitvah za državni zbor in to s svojo stranko?

“Kot je znano, sem pred tremi leti podprl levi trojček. Kajti Janša je pred tem gospodarstvu naredil veliko škodo. Sloveniji je treba vrniti normalno življenje, življenje brez strahu, da boš zamenjan, brez pogoja, da si direktor lahko le z neko strankarsko izkaznico. Pet let sem župan v mestni občini. Imamo direktorja, ki je vidni član SDS, in drugega, ki je član SD, pa sta oba odlična direktorja.

Dokler ni bila razpuščena vlada, se nisem hotel pogovarjati z nikomer. Po tistem pa so se začeli veliki pritiski. Bilo je čez 200 klicev, več kot 200 elektronskih sporočil, ljudje so me ustavljali na cesti. Odločitev je padla tisto nedeljo doma. Soproga, ki je bila pred tem proti, se je sprijaznila z možnostjo, da bi vendarle kandidiral. V ponedeljek so me podprli tudi bližnji sodelavci. Potem je prišla še podpora 26 uglednih oseb in to so bili trije poglavitni elementi, ki so prevesili tehtnico v odločitev, da gremo na volitve s Pozitivno Slovenijo. Začeli smo 11. oktobra. Časa ni veliko, ampak trdim, da imamo že s sestavo ekipe kandidatov za državni zbor največ gospodarskega znanja. Imamo direktorje, ki so izjemno uspešni, in tu ni pomembno, katere sile so za njimi. To so ljudje ali z lastno, ali z državno ali s tujo lastnino. Imamo tudi izjemno uspešne posameznike na področju družbenega življenja, šest poslancev državnega zbora in predstavnike lokalnih skupnosti. Pokrita so vsa področja življenja.”

Le v funkciji izvršnika

>Napovedujete način vodenja, ki je primerljiv z vodenjem podjetja. Kaj bo prvo, kar boste storili v tej vlogi, če jo boste dobili?

“Mislim, da sem bil do naših državljanov zelo pošten, ko sem povedal, da sebe vidim samo v funkciji izvršnika. Osem let sem bil v Mercatorju in rezultati so znani, so izjemni. Pet let sem župan in govorili so, da občine ni moč voditi tako kot podjetje. Obstaja faza, ko se dogovarjaš, potem pa je treba poskrbeti za odgovorno izvedbo. Enako je na ravni države.

Prva naloga bo sestava enajstih ministrstev. Tu sta samo dva kriterija, strankarska izkaznica ni pomembna: strokovnost in da je človek timski igralec. Potem je na vrsti priprava rebalansa in program, ki smo ga zapisali. Vse je treba opraviti že v pravem letu: izpeljati pokojninsko in zdravstveno reformo, reorganizacijo v javni upravi, kjer imamo dobre delavce. In to tako, da postane servis državljanov. Sledi priprava tako imenovanih državnih del: tretji pomol v Luki Koper, drugi železniški tir, tretja razvojna os, nova stanovanja za mlade izobražence in predvsem hidroelektrarne na Savi. Z njimi rešujemo tri probleme: dobimo energijo, zaženemo spet gradbeništvo in odpravimo nevarnost poplav v celotnem porečju Save.”

>Davčne olajšave?

“Da, predvsem pri investicijah, ki prinašajo nova delovna mesta in dodatne za regije, ki zaostajajo v razvoju.”

>Na koga kot na partnerja pri tem računate in zakaj ne na SDS?

“Računam na vse tiste, ki so pripravljeni sprejeti naš program in trdo delati, ne glede na to, kateri stranki pripadajo. Glede SDS pa še vedno trdim, da njen predsednik govori eno in dela drugo. Rekel sem, da je naredil največjo škodo slovenskemu gospodarstvu. V njegovem mandatu so bili zamenjani direktorji vseh največjih podjetij na Primorskem. In kašen je rezultat? Kaj bo z Interevropo, ki je z investicijo v Rusiji prišla v položaj, da je vprašanje, če bo preživela. Takrat jo je vodil direktor, ki je imel na steni v pisarni obešeno sliko svojega predsednika. Luka Koper je bila eno boljših podjetij, ko jo je vodil Korelič. V Casinoju Portorož se jim še danes kolca po Spinelliju. Hit je ustvaril Kovačič, delo uspešno nadaljeval Tomažič, ki pa ni imel prave članske izkaznice, in je prišel tretji, ki pač ni bil vodja. Da ne govorimo o Istrabenzu. Za to, da Janša išče kratkoročne politične koristi, sta vsaj dva dokaza. Niso bili pripravljeni podpreti interventnega zakona in državljanom sporoča, da se našim sodiščem ne sme zaupati. Če jim ne zaupa, zakaj vlaga tožbe?

>Pahor kljub vsemu še vztraja pri interventnih ukrepih. Imajo še kaj možnosti?

“Med pogovori v Celju je Pahor dobil obvestilo, da je Slovenija glede na stanje v gospodarstvu in možnosti rasti na petem mestu v EU. In dvorana se je začela smejati. Se pravi, da ne zaupamo več niti tistemu, kar rečejo o nas tujci. Podprl sem pokojninsko reformo in interventni zakon, ki naj ne bosta predmet političnega obračuna. Kdor je proti interventnemu zakonu, dela slabo za upokojence in za delavce. Govoril sem z dvema sindikalnima voditeljema in njun predlog je bil izjemen. Zavezujem se, da če bo predlog sprejet, leto dni ne bo posegov v javno upravo brez dogovorov s sindikati.”

V Sloveniji povsod že z Mercatorjem

>Že kot predsednik uprave Mercatorja ste imeli priložnost spoznati vso Slovenijo. Ste dovolj “doma” vsepovsod?

“Absolutno. Ne more biti država uspešna, če ne bo uspešna vsa Slovenija. Motivirati je treba tudi tiste regije, ki so trenutno morda brez vizije. Obdelali smo že dobršen del Slovenije.”

>Primorska ima poleg omenjenih še nekaj odprtih vprašanj. Recimo v igralništvu. Ste za privatizacijo v njem?

“Zdaj ne. Kakorkoli vzamemo, bi bila to razprodaja. Najprej je treba igralništvo sanirati. Bolj kot Portorož me zdaj skrbi Hit. Dobiti mora priložnost, da vsebino, ko jo je imel prej, dodatno razvije.”

>Primorsko razvnemajo energetski projekti. Pojavili so se načrti za gradnjo novih elektrarn na Soči ...

“Odgovor je ne.”

>Plinski terminal v Kopru?

“Odgovor je ne.”

>Vetrne elektrarne?

“Odgovor je da. Tako kot drugod po Evropi, bodo tudi pri nas ptice našle varno pot mimo njih.”

>Vseslovenski TEŠ?

“Razprava o tem je v tem času brezpredmetna. Projekt je v fazi, ko se ga ne da ustaviti. Torej ga je treba dokončati, potem pa naj pravosodni organi ugotovijo, ali je bilo kaj narobe. Imamo tri enakovredne vire energije, ki bodo zagotavljali samooskrbo: ob Tešu z velenjskim lignitom še nuklearko, seveda brez drugega bloka, in obnovljive vire s Savo, z vetrom, lesom in s soncem. Čez 20 let naj bodo sončne celice na strehah vseh slovenskih hiš.”

>Posočje in Idrijsko ter Cerkljansko so prometno tako rekoč izolirani. Cesta Keltika pa je še naprej le na papirju ...”

“Keltika mora priti na vrsto. Zdaj se lotevamo tretje razvojne osi, medtem pa je treba pripraviti projekte za Idrijo. Tamkajšnje gospodarstvo je v takšnih okoliščinah uspešno le po zaslugi dobrih vodstev.”

>Italija in Grčija sta prišli do novih vlad po krajši poti. Menite, da bi jo lahko ubrala tudi Slovenija, ki se je odločila za predčasne volitve?

“V času referendumov o reformah, ko je SDS pozivala 'glasujte štirikrat proti', torej tudi proti vladi, sem slednji predlagal: dogovorite se, da reforme v parlamentu vsi podprejo, Pahor pa se zaveže, da bo septembra odstopil. Temu sledijo predčasne volitve ali tehnična vlada. Zdaj je, kar je. Rok je bil kratek, vendar je predsednik republike odgovorno prevzel svojo nalogo in težav ne vidim.”

>Pri nas lahko vse ustavi referendum. Kakšna naj bo po vašem mnenju pot do njega?

“Samo državljani naj bodo tisti, ki ga lahko, s 40.000 podpisi, predlagajo, ne pa poslanci in ne državni svet. Kot uspešen naj se šteje le tisti, ki doseže 40-odstotno udeležbo. Na tistem referendumu o nedeljskem delu v trgovinah je bila udeležba okoli 20-odstotna. Sporen je bil očitno le predsednik uprave Mercatorja. Ko so me zamenjali z drugim, so trgovine ponovno odprli.”

Sinova in priimek Janković

>Kako osebno doživljate odhajanje Mercatorja v tuje roke?

“Boleče. Kar se zdaj dogaja, je samo posledica tiste prodaje leta 2005 v pisarni pri Janši. Čas je za kupovanje, ne za prodajanje. Ampak to je še vedno moja hiša. In kot sem že večkrat rekel, če bi moja žena kupovala kje drugje, bi bil to razlog za ločitev.”

> Ali tudi v družini funkcionirate kot podjetje?

“Sinova sta samostojna. Sicer se dobro razumemo, če želita kaj vprašati, sta dobrodošla, ne vtikam pa se v njuno delo.”

>Kako ste ju kaznovali, če sta kakšno ušpičila?

“V vsem času, kar smo živeli skupaj, sem le enkrat starejšega sina, takrat starega 18 let, prijel za uho. Sicer smo vse razčiščevali s pogovorom.”

>Rekli ste, da ju zagovarjate. To ni potuha?

“Ne, potuhe ni bilo. Sta pa sinova veliko prestala, ker se pišeta Janković. Spomnite se tiste mature pri mlajšem od sinov. Še danes jo nekateri vlečejo, čeprav so vse komisije in parlament ugotovili, da ni bilo nobenih nepravilnosti. Ne povedo, da je sin medtem oddal magistrsko nalogo. Vsem, ki bodo z nami, povem: lahko smo na različnih političnih bregovih, žalitve, posebej ko gre za družino, pa niso dopustne. In tudi afer ne bomo sprožali, kar sicer nekateri radi počnejo.”

DAVORIN KORON


Najbolj brano