“Izola nima pogojev za elitni turizem”

Branko Simonovič, dolgoletni direktor Hotela Delfin in izolski podžupan, je prepričan, da bi lahko kot poslanec veliko pripomogel k razvoju svojega kraja. O Izoli moramo odločati Izolani, trdi Simonovič, ki vojno napoveduje tako centralizaciji kot tudi birokraciji, ki močno ovira razvoj v Sloveniji.

Branko Simonovič
Branko Simonovič 

> Kaj lahko kot lokalni kandidat na nacionalnih volitvah doprinesete okolju, iz katerega izhajate, torej Istri?

“Veliko. Najpomembnejše je, da ustvarimo pozitivno okolje za uspešno in konkurenčno gospodarstvo. Kot dolgoletni direktor zelo uspešnega izolskega hotela Delfin imam na tem področju veliko izkušenj. Zavedati se moramo, da brez uspešnega gospodarstva ne more biti socialne države, za kar si prizadevamo. A tega vlaka ne moramo ujeti z zmanjševanjem oziroma zamrznitvijo plač in pokojnin. Ukrepati je treba drugje.

> Kje?

“Zmanjšati je treba izdatke države. Državna in lokalna uprava sta se v zadnjih letih preveč razbohotili, naše gospodarstvo pa je tako obubožano, da ne zmore več financirati tako drage države. Zakaj mora nad našim majhnim koščkom morja bdeti kar sedem različnih služb, torej sedem različnih ministrstev? Kaj ne bi lahko vse te pristojnosti združili v eno, denimo v obalno stražo? Kot Izolan se tudi sprašujem: zakaj o našem morju, o naših kmetijskih zemljiščih, o naših cestah odločajo v Ljubljani? Tako vendar ne gre.”

> Se boste torej borili proti centralizaciji?

“Seveda. Dovolj imamo centralizacije. In te obupne birokracije. Poglejte, plažo hotela Delfin, ki je v poletnih mesecih ena najbolj obiskanih plaž ob našem morju, zaradi zapletenih birokratskih postopkov urejamo že od leta 1994. To je nezaslišano! To državo moramo poceniti in narediti učinkovito.”

> Kako pa bi v Desusu zmanjšali luknjo v pokojninski blagajni?

“Najprej je treba poskrbeti, da se v pokojninsko blagajno vplačujejo prispevki od plač. Vsem tistim upokojencem, katerih pokojnine ne bodo dosegale 80-odstotkov minimalne plače, naj država razliko refundira iz proračuna. Vse ostale pokojnine, ki ne temeljijo na plačanih prispevkih, pa naj država zagotovi iz proračuna.”

> Kje pa naj bi država dobila ta denar?

“Glejte, tega denarja je veliko. Treba je le zagotoviti finančno disciplino in plačevanje vseh prispevkov. Poleg tega, če bomo povečali število zaposlenih, bo v pokojninsko blagajno pritekalo več denarja. Predlagamo tudi, da se ukine dodatno pokojninsko varčevanje, t. i. drugi steber, denar pa naj se raje zbira v enotni pokojninski blagajni, v okviru ZPIZ.”

> Če ni preveč osebno vprašanje ... Koliko imate še do penzije?

“Hmm, še kar nekaj let. Star sem 58 let, imam pa že 39 let delovne dobe, saj sem študiral ob delu.”

> Kako kot človek z dolgoletnimi izkušnjami z delom v turizmu - zapisani ste mu že skoraj 30 let - gledate na zamisel o vrhunskem turističnem, zdraviliškem in športno-rekreacijskem centru, vrednem kar 300 milijonov evrov, ki si ga na območju med Rudo in Delamarisom zamišljajo podjetni investitorji z Janezom Zemljaričem na čelu? Nova turistična infrastruktura naj bi v Izolo pritegnila 50.000 novih turistov na leto ...

“Moja bojazen je ta: če bi se ti projekti uresničili, bi bili pogubni za Izolo, saj bi mesto izgubilo to, kar današnji in tudi jutrišnji potencialni turisti pri nas iščejo: pristen stik s prebivalci in s starim mestnim jedrom. Empirično je dokazano, da kraj s 15.000 prebivalci 'prenese' največ od 5000 do 6000 nočitvenih zmogljivosti. Razmerje je torej 3 : 1. Zato sem zelo skeptičen, ko govorijo o desetkrat večjih številkah. Pa še nekaj je: Izola nima pogojev za elitni turizem, za hotele s petimi zvezdicami. Naš kraj žal še ni tako razvit. Če sem iskren, niti treh zvezdic še ne povsem dosegamo.”

>No, “vaš” hotel Delfin ima tri zvezdice in velja za enega najuspešnejših hotelov ob slovenski obali, saj je poln tako rekoč vse dni v letu.

“Ponosen sem na svoje sodelavce, da smo v teh 19 letih uspeli iz enega počitniškega doma, ki je zaposloval 47 ljudi, ustvariti prijeten hotel z 82 zaposlenimi. Hotel Delfin je lep dokaz, da se da z usklajevanjem in sodelovanjem dosegati dobre rezultate.”

> Kako boste, če boste prišli v parlament, usklajevali funkcijo poslanca in podžupana Izole?

“Zakon je tukaj jasen: funkciji sta nezdružljivi, zato bom kot podžupan odstopil.”

PETRA VIDRIH


Najbolj brano