Park za telesno in duhovno sprostitev

Evropski dan parkov, ki ga obeležujemo danes, letos poteka pod geslom Moj park. Moja strast. Moja zgodba. Slogan poudarja povezavo med obiskovalci, prebivalci in parki. Osrednji dogodek ob evropskemu dnevu parkov bo v Krajinskem parku Kolpa, udeležil se ga bo tudi minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan.

Danes obeležujemo evropski dan parkov
Danes obeležujemo evropski dan parkov 

LJUBLJANA> Evropski dan parkov obeležujemo že od leta 1999. Pobudo zanj je dala evropska organizacija Europarc, ki združuje 430 naravnih parkov in drugih institucij iz kar 35 držav.

Evropa je celina z največ zavarovanimi območji na svetu, v 52 državah so jih našteli že 100.000, površina pa presega 90 milijonov hektarjev. Tako veliko število zavarovanih območij je odraz velike ogroženosti narave, a hkrati tudi kaže, da se Evropa zaveda, da mora ohraniti svojo naravo. Obeleževanje dneva parkov je namenjeno širjenju zavesti o pomenu naravnih parkov ter o pomenu ohranjanja narave za ljudi, poudarjajo na ministrstvo za kmetijstvo in okolje.

Telesna in duhovna sprostitev

Zavarovana območja so tradicionalen ukrep varstva naravnih vrednot, ohranjanja biotske raznovrstnosti ter varstva krajinske pestrosti, hkrati pa lahko pripomorejo k socioekonomskemu razvoju regij. Tako omogočajo pomembne ekosistemske usluge in koristi, telesno in duhovno sprostitev ljudi v naravnem okolju, krepijo prepoznavnost območja in bogatijo kulturni utrip naselij ter omogočajo dodatne razvojne priložnosti.

Pomembno prispevajo tudi k nacionalnemu in lokalnemu gospodarskemu razvoju, učinkovitejšem uresničevanju drugih varstvenih interesov, intenzivnejšem črpanju denarja iz evropskih finančnih skladov, mednarodni promociji Slovenije.

Tudi nova finančna perspektiva 2014 - 2020 prinaša parkom številne razvojne izzive - predvsem v okviru možnosti intenzivnega vključevanje v nove operativne programe razvoja tako podeželja kot regionalnega razvoja, kar pomeni tudi zagotavljanje izhodišč za pridobivanje dodatnih sredstev za izvajanje aktivnosti, ki so potrebne za učinkovito upravljanje parkov.

Park - ambasador ohranjanja narave

V Sloveniji je po podatkih Agencije RS za okolje zavarovanih 256.315 hektarov, kar je 12,6 odstotka površine Slovenije. Imamo en narodni park, tri regijske parke, 44 krajinskih parkov, en strogi naravni rezervat, 54 naravnih rezervatov in 1276 naravnih spomenikov. Na državni ravni je ustanovljenih in upravljanih devet zavarovanih območij.

Ob današnjem dnevu na ministrstvu poudarjajo, da mora Slovenija tudi v prihodnje visoko stopnjo ohranjenosti narave razumeti kot temeljni kamen oziroma edinstveno priložnost in potencial bodočega razvoja države. Parki so nedvomno ambasadorji ohranjanja narave, zato je zlasti pomembno osveščanje javnosti o njihovi vlogi.

STA


Najbolj brano