Papež bo konec tedna obiskal Zagreb

Na Hrvaškem so pripravljeni na prvi obisk papeža Benedikta XVI. Sveti oče bo hrvaško prestolnico obiskal ob nacionalnem srečanju hrvaških katoliških družin, ki bo potekalo pod geslom Skupaj v Kristusu. Poleg pastoralnega bo papežev obisk imel tudi politični značaj.

Papež Benedikt XVI. Foto: Reuters
Papež Benedikt XVI. Foto: Reuters

ZAGREB> Po pričakovanjih bo najbolj množičen dogodek nedeljska maša za blagoslov družin na zagrebškem hipodromu. Prihod so napovedali tudi romarji iz Slovenije, Madžarske, Črne gore, Srbije in BiH. Papež Benedikt XVI., bo v nagovoru vernike pozdravil v njihovih jezikih.

Čeprav so nevladne organizacije opozarjale, da bo Hrvaška za papežev obisk porabila približno 5,7 milijona evrov, sta država in Cerkev potrdili, da bodo stroški, ki si jih bosta razdelili, znašali približno dva milijona evrov.

Kot so potrdili na Slovenski škofovski konferenci, bo v Zagrebu med drugim ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres ter drugi slovenski škofi. Na srečanje s papežem bodo prišli tudi duhovniki in verniki iz slovenskih župnij ob meji s Hrvaško, tako kot ženske redovne skupnosti in romarji iz Ljubljane.

Joseph Ratzinger je Hrvaško že obiskal leta 2001, preden je postal papež in je še vodil kongregacijo za nauk vere. Njegove duhovniške vezi s hrvaškim verniki segajo v konec 70. let prejšnjega stoletja, ko je kot nemški kardinal skrbel tudi za hrvaško katoliško skupnost na Bavarskem.

Prvi dan obiska, jutri zvečer, bo imel papež na osrednjem zagrebškem Trgu bana Josipa Jelačića molitveno bdenje z mladimi verniki. Njegove besede bodo odmevale tudi v zagrebški katedrali, kjer bo v nedeljo zvečer, preden bo zapustil Hrvaško, maševal za duhovnike.

Obisk v Zagrebu bo imel poleg pastoralne tudi pomembno politično razsežnost. Papež se bo po prihodu na zagrebško letališče najprej srečal s hrvaškim predsednikom Ivom Josipovićem, nato ga bo sprejela hrvaška premierka Jadranka Kosor. Predvideno je tudi srečanje s 700 izbranimi predstavniki verskega, političnega in javnega življenja, ki bo jutri v Hrvaškem narodnem gledališču.

Hrvaška ima zelo tesne odnose z Vatikanom, ki so potrjeni s konkordatom. Država financira Katoliško cerkev s približno 41 milijoni evrov letno. Državna revizija je sicer prav ta teden opozorila Katoliško cerkev na Hrvaškem na spoštovanje davčne discipline pri finančnem poslovanju.

Kot temeljno politično sporočilo papeževega obiska v hrvaški vladi poudarjajo njegovo podporo vstopu Hrvaške v EU, saj prihaja v Zagreb pred koncem pogajanj in ob 20. obletnici razglasitve neodvisnosti države. Neuradno pričakujejo, da bo Benedikt XVI. vsaj posredno pozval hrvaške katoliške evroskeptike, naj državi na tej poti stojijo ob strani.

Na Hrvaškem, kjer se skoraj 90 odstotkov prebivalcev izreka za katolike, članstvo v EU podpira komaj nekaj več kot polovica volilcev, medtem ko zadnje raziskave kažejo, da je 40 odstotkov prepričanih, da država sploh ne potrebuje članstva v Evropski uniji.

Pred obiskom Benedikta XVI. na Hrvaškem ni čutiti tolikšne evforije kot ob treh obiskih njegovega predhodnika Janeza Pavla II. Cerkev je sicer pred nekaj meseci napovedovala prihod 400.000 vernikov, štiri dni pred obiskom pa je bil zagrebški nadškof in kardinal Josip Bozanić zadržan pri napovedi, koliko ljudi bo prišlo pozdravit papeža. Opozoril je, da bo na to pomembno vplivalo tudi vreme. Hrvaški meteorologi za vikend napovedujejo dež. STA


Najbolj brano