Pahor rešuje komisijo

Predsednik republike Borut Pahor je včeraj v Murski Soboti napovedal, da bo prihodnji teden začel postopke za imenovanje novega senata Komisije za preprečevanje korupcije (KPK).

Pahor je včeraj v Murski Soboti napovedal poglobljene pogovore s parlamentarnimi strankami   Foto: STA
Pahor je včeraj v Murski Soboti napovedal poglobljene pogovore s parlamentarnimi strankami  Foto: STA

LJUBLJANA > Predsednik republike Borut Pahor se bo že danes sestal s predsedniki parlamentarnih strank in poleg aktualnega vprašanja glede prihodnosti v boju proti korupciji začel tudi že napovedane pogovore o spremembah volilnega sistema.

Pahor je včeraj v Murski Soboti dejal, da ima dve nalogi - eno mu nalaga zakon, drugo si je naložil sam po posvetu s senatom protikorupcijske komisije. “Prva zadeva moje obveznosti, da čim prej, vsekakor pred 1. marcem, ko bo komisija dokončno odstopila, imenujem člane novega senata in s tem omogočim, da KPK nemoteno opravlja delo prej in potem. Druga moja naloga pa je zrasla tako na podlagi mojih izkušenj kot pogovoras senatom komisije v sredo,” je povedal novinarjem. Pahor si bo prizadeval, tako je napovedal, da bi prek pogovorov s predsedniki strank v okviru sporazuma, ki ga je predložil za ponedeljkov sestanek, in v okviru pogovorov z vlado in s parlamentom v naslednjih mesecih obravnavali in morda tudi sprejeli katerega od predlaganih ukrepov, ki ga KPK daje zato, da bi naslednji senat te komisije lažje in boljše opravljal svoje delo.

Po njegovih besedah bi lahko Slovenija dobila novo komisijo za preprečevanje korupcije že spomladi. Kot je napovedal, bo prihodnji teden dal javni poziv, da se v 30 dneh prijavijo ljudje, ki se čutijo kompetentni, da kandidirajo za članstvo v senatu komisije.

Prvaki parlamentarnih strank se bodo pri predsedniku Pahorju danes pogovarjali tudi o rešitvah za izhod iz krize in o spremembah volilnega sistema. Glede volilnega sistema so strankam ponujeni v razpravo in sprejem dve besedili. Pri volilnem sistemu se obetata tudi preferenčni glas in dvig praga za vstop v parlament (s štirih na pet odstotkov). Volilni okraji bi se ohranili zgolj na administrativni ravni. NR


Najbolj brano