Pahor pri Pahorju

Tržaškemu pisatelju Borisu Pahorju, ki danes praznuje 100. rojstni dan, je ob jubileju čestital predsednik države Borut Pahor. Pisatelju se je v zdravici zahvalil za vse, kar danes kot “institucija” predstavlja in je hkrati navdih za nadaljnje ravnanje.

Tržaškemu pisatelju Borisu Pahorju, ki danes praznuje 100. rojstni dan, je ob jubileju čestital predsednik države Borut Pahor Foto: STA
Tržaškemu pisatelju Borisu Pahorju, ki danes praznuje 100. rojstni dan, je ob jubileju čestital predsednik države Borut Pahor Foto: STA

LJUBLJANA > Borisa Pahorja je predsednik Borut Pahor označil kot kritičnega intelektualca, ki si ni pustil reči, kaj sme in mora misliti. Vedno je to izpovedal in to je nekaj, kar je treba spoštovati in kar naj bo tudi danes navdih za demokratično družbo in državo Kot je dejal, ljudje mislimo s svojimi glavami in nikogar v tej domovini ne sme biti strah, da pove, kar misli.

Predsednik države je opomnil na Pahorjevo spoštovanje do drugače mislečih. Kot je dejal, pisatelj o tistih, ki so mislili ali ravnali drugače od njegovih prepričanj, ni nikoli govorili zaničujoče.

Povzel je besede Pahorjevega tržaškega rojaka Miroslava Košute, ki je o Pahorju pred časom dejal, da ne bi, če bi mu usoda namenila za desetletje krajše življenje, Italija o nas vedela nič, svet komaj kaj, Slovenija pa mu ne bi priznavala dosežkov.

Predsednik države je za darilo tržaškemu pisatelju izbral Plečnikov stol, saj mu, kot je dejal, predstavlja “neko trdnost, značajskost in izraznost”.

Pisatelj je na sprejemu med drugim ponovno opozoril na problematiko nepoznavanja zgodovine fašizma, kar je še posebej zaskrbljujoče med mladimi, ter na predsednika države naslovil prošnjo, naj se zavzame za ohranjanje in premišljeno gospodarjenje s Krasom.

Pahorju čestitali tudi škofi

Čestitkam pisatelju Borisu Pahorju ob njegovi 100-letnici se je pridružila tudi Slovenska škofovska konferenca. “Nasprotovali ste ideologijam različnih barv in nazorov, ki so hotele podjarmiti svobodo ter uničiti slovenskega človeka in njegov materni jezik,” je zapisal predsednik Slovenske škofovske konference Andrej Glavan.

Po besedah Andreja Glavana je Boris Pahor z osebno zavzetostjo in angažiranostjo v težkih časih ohranjal slovensko besedo, čeprav bi marsikdo nanjo lahko pozabil ali jo nadomestil s tujo. “Naš človek in njegov jezik živita in se ohranjata v zamejski skupnosti na osnovi prizadevanj slovenskih duhovnikov in tudi po vaši osebni zaslugi,” je zapisal Glavan.

Glavan je v čestitki med drugim poudaril, da je Pahor v svojih delih orisal dramo človeka in človeštva, ujetega med krutostjo totalitarizmov in iskanjem svobode. “Vaše življenje, čeprav zaznamovano s težkimi izkušnjami, je za vsakega Slovenca lahko svetlo pričevanje,” je v imenu članov Slovenske škofovske konference in Cerkve na Slovenskem sklenil Glavan.

STA


Najbolj brano