Pahor ob obisku v Gorici: Zgodovinski dogodek za Italijo in Slovenijo

“Današnja slavnostna seja Evropskega združenja za teritorialno sodelovanje (EZTS) v prenovljenih prostorih Trgovskega doma v Gorici je zgodovinski dogodek za Italijo in Slovenijo, saj vsebuje pomembno simbolno sporočilo,” je predsednik države Borut Pahor poudaril v izjavi ob obisku v Gorici.

“Trgovskemu domu, simbolu slovenske navzočnosti v Gorici, je vdihnilo novo življenje čezmejno sodelovanje; prav tu bo v prihodnje sedež Evropskega združenja za teritorialno sodelovanje (EZTS). Prepričanje, da je slovenska avtohtona narodnostna manjšina krona odnosov med Slovenijo in Italijo, je tako dobilo prepričljivo potrditev.

Po skoraj desetih letih skupnega sobivanja v Evropski Uniji se nam ideja o Združeni Evropi danes tu, v Gorici, kaže v svoji najbolj čisti substanci: čezmejni programi, podprti s pomočjo sredstev evropskih strukturnih in kohezijskega sklada, namreč tkejo gospodarske, kulturne in medčloveške vezi, ki presegajo trenja preteklosti ter ustvarjajo temelje za sijajno skupno prihodnost.

Goriška na obeh straneh meje si deli stoletja preteklosti, ki je že znala biti skupna in je spletla številne kulturne, jezikovne in medčloveške vezi ter nam dala izjemno kulturno dediščino, ki ji ni para v Evropi.

Prizadeval si bom, da se ta dediščina, skupaj z naravnimi biseri, ki jih ponuja goriška pokrajina, oblikuje v razvojne potenciale in postane generator gospodarskega razvoja.

Zato s posebno iskrenostjo izražam podporo oblikovanju skupne turistične ponudbe obeh Goric, povezovanju visokega šolstva in čezmejnega gospodarskega sodelovanja, pri čemer vidim prav EZTS kot mehanizem za realizacijo teh potencialov; tudi, na primer, v prepotrebni sinergiji za povezovanje visokokakovostnih zdravstvenih storitev.

Čezmejno sodelovanje je sicer najbolj naraven način sodelovanja med ljudmi, je pa tudi ključnega pomena ne samo za razvoj Goriške, ampak tudi za razvoj Slovenije. Pogumno in podjetno čezmejno sodelovanje z regijami v Italiji, Avstriji in Nemčiji nas bo, tako sem prepričan, še tesneje uvrstilo v središče najbolj povezanega in najrazvitejšega dela Evrope, kjer smo doma.

Odgovor na vprašanje o prihodnosti tega območja je namreč lahko le v poglobljenem regionalnem povezovanju na področju teritorija nekdanje delovne skupnosti Alpe Jadran.

Zato z velikim zadovoljstvom pričakujem današnjo slavnostno sejo EZTS v prenovljenem Trgovskem domu in srečanje s predsednico Furlanije Julijske Krajine go. Deboro Serracchiani. Hvaležen sem ji za iskreno prizadevanje za čezmejno povezovanje in za prispevek k razvoju obmejnega območja. Naj se na koncu zahvalim tudi trem obmejnim županom g. Mateju Arčonu, g. Milanu Turku in g. Ettoru Romoliju, ki izkazujejo popolno sinergijo skupnega goriškega prostora.”


Najbolj brano