Pahor na uradni obisk v Turčijo

Predsednik republike Borut Pahor bo v sredo in četrtek na uradnem obisku v Turčiji, na katerem ga bo spremljal zunanji minister Karl Erjavec. Pahor se bo srečal z gostiteljem, predsednikom Abdullahom Gülom in premierom Recepom Tayyipom Erdoganom, v okviru obiska pa bo v Carigradu potekala tudi investicijska konferenca.

Predsednik republike Borut Pahor bo v sredo in četrtek na uradnem obisku v Turčiji Foto: STA
Predsednik republike Borut Pahor bo v sredo in četrtek na uradnem obisku v Turčiji Foto: STA

LJUBLJANA > Iz urada predsednika republike so sporočili, da obisk predstavlja nadaljevanje političnega dialoga, utemeljenega v deklaraciji o strateškem partnerstvu, ki sta jo državi podpisali marca 2011, in potrjuje obojestranski interes za nadaljnjo krepitev sodelovanja na vseh področjih skupnega interesa.

Promocija slovenskega gospodarstva

Borut Pahor se bo sredo v Ankari najprej srečal s turškim kolegom Abdullahom Gülom, nato pa še s predsednikom vlade Recepom Tayyipom Erdoganom in s predsednikom parlamenta Cemilom Cicekom. Nagovoril bo tudi turške veleposlanike na posvetu turške diplomacije.

Pahor bo v četrtek z delegacijo obiskal še Carigrad, kjer bo potekala investicijska konferenca, katere namen je dodatna promocija slovenskega gospodarstva in predstavitev aktualnih investicijskih priložnosti. Po vzorcu dosedanjih investicijskih konferenc bodo pomembne turške investitorje nagovorili tudi zunanji minister Karl Erjavec ter visoki predstavniki ministrstva za finance, Slovenske odškodninske družbe in Javne agencije za spodbujanje podjetništva, inovativnosti, razvoja, investicij in turizma (Spirit).

V Turčiji strma gospodarska rast

Pahor v Turčijo odhaja v času, ko jo pretresa velik korupcijski škandal, ki je dodobra zatresel tudi vlado premiera Erdogana. Afera je izbruhnila sredi lanskega decembra, ko je policija v protikorupcijski preiskavi aretirala na desetine ljudi, med njimi tudi sinove nekdanjih ministrov.

Turčija je zaradi strme gospodarske rasti eno prednostnih področij internacionalizacije slovenskega gospodarstva in politični stiki so v zadnjem času relativno pogosti. Maja lani je Slovenijo obiskal predsednik turškega parlamenta Cicek, maja 2012 je bil v Sloveniji tudi turški premier Erdogan.

Turčija predstavlja pomembno gospodarsko partnerico Slovenije, saj tako izvoz kot uvoz zadnja leta naraščata, priložnosti za poslovno sodelovanje slovenskih in turških podjetij pa se pojavljajo v vseh gospodarskih sektorjih. Blagovna menjava med državama je po podatkih Izvoznega okna v letu 2012 znašala dobrih 400 milijonov evrov, pri čemer je bil slovenski izvoz nekoliko večji od uvoza.

Zaradi svoje velikosti, usmerjenosti k Evropi, relativne geografske bližine, dobrih transportnih povezav in povezave med Evropo in Azijo je Turčija zanimiva za slovenske izvoznike, zato je tudi v prihodnje predvidena rast izvoza.

Gospodarsko sodelovanje med državama za zdaj poteka predvsem na področju blagovne menjave, na področju storitev transporta, logistike in turizma, medtem ko je sodelovanja na področju naložb sorazmerno malo. Po podatkih Banke Slovenije je vrednost turških investicij v Sloveniji ob koncu leta 2012 znašala 5,8 milijona evrov, vrednost neposrednih naložb slovenskih podjetij v Turčiji pa 6,9 milijona. Obstajajo tudi priložnosti za skupen nastop držav na tretjih trgih.

Turčija najstarejša prosilka za članstvo v EU

Turčija je najstarejša prosilka za članstvo v EU, vendar na poti v povezavo napreduje izjemno počasi. Za status kandidatke je zaprosila leta 1987 in pristopna pogajanja začela oktobra 2005 skupaj s Hrvaško. Doslej je odprla 14 poglavij, nazadnje novembra lani o regionalni politiki, in začasno zaprla eno poglavje od 35.

Največji problem za počasen napredek Turčije so njeni nerešeni odnosi s Ciprom, pa tudi odločno nasprotovanje nekaterih članic, predvsem Nemčije, njenemu polnopravnemu članstvu.

STA


Najbolj brano