Pahor bo danes poslušal pravna mnenja

Po odstopu predsednice vlade se bo danes predsednik republike Borut Pahor srečal s pravnimi strokovnjaki. Ti naj bi mu pomagali najti odgovor, kako voditi postopke, ki naj bi pripeljali do predčasnih volitev. Parlamentarne stranke načeloma ponavljajo, da mandatarja ne bodo iskale in da so za čim prejšnje predčasne volitve.

Predsednik republike Borut Pahor se bo srečal s pravnimi strokovnjaki. Ti naj bi mu pomagali najti odgovor, kako voditi postopke, ki naj bi pripeljali do predčasnih volitev. Foto: STA
Predsednik republike Borut Pahor se bo srečal s pravnimi strokovnjaki. Ti naj bi mu pomagali najti odgovor, kako voditi postopke, ki naj bi pripeljali do predčasnih volitev. Foto: STA

LJUBLJANA > Parlamentarne stranke in poslanske skupine - z izjemo SDS, ki se o možnostih, da bi iskali novega mandatarja, noče izreči - obljubljajo, da ne bodo predlagale novega kandidata.

V PS mandatarja ne bodo iskali

Včeraj je to zagotovila še okrnjena poslanska skupina PS, ki jo vodi Jožef Kavtičnik. Zoranu Jankoviću je v poslanski skupini PS ostalo lojalnih še enajst od nekoč 27 poslancev.

V ponedeljek je podpise poslancev, da se odpovedujejo možnosti predlagati kandidata za mandatarja, začel zbirati od PS odcepljeni poslanec Jani Möderndorfer. Pri Jankovićevih se ni oglasil, a tudi če bi se, enajsterica poslancev PS ne bi čutila potrebe, da prispeva podpise. “Dovolj je, če povem, kar sem povedal, da mi mandatarja ne bomo predlagali,” svojo besedo zastavlja Kavtičnik.

V stranki PS so sicer pod noč o aktualnih razmerah in evropskih volitvah razpravljali tudi v širši sestavi; neformalnega posveta so se udeležila vodstva lokalnih in regionalnih odborov, izvršnega odbora, člani sveta in poslanske skupine PS.

SLS in NSi skupaj tudi na predčasne volitve?

Tudi opozicijski poslanci SLS in NSi ne vidijo potrebe, da bi Möderndorferju dajali svoje podpise. Kandidata za mandatarja v poslanskih skupinah ne bodo predlagali, pa tudi posamezni poslanci ne bodo prispevali podpisov za kakšnega kandidata. Cilj so pač čimprejšnje volitve. Te bi po njihovem lahko bile še julija. V obeh strankah bi radi do volitev prišli ob upoštevanju ustavnih rokov. “Igranje” z ustavnimi roki lahko pripelje “do situacije, ko bo kdo oporekal rezultatom volitev”, je posvaril predsednik SLS Franc Bogovič.

V NSi in SLS ne izključujejo možnosti povezovanja tudi na predčasnih volitvah. Zdaj je pred njimi skupni nastop na evropskih volitvah in od ocene tega sodelovanja bo odvisno, ali in kako skupaj naprej, je dala vedeti predsednica NSi Ljudmila Novak.

O tem, ali jih bo pot naprej vodila v koalicijo s pravnomočno obsojenim Janezom Janšo, je Novakova povedala, da bo NSi sklepala koalicije s tistimi partnerji, s katerimi bo lahko uresničila bistvene točke svojega programa, kjer bo vladal partnerski odnos, in z ljudmi, ki jim to omogoča zakon. “Mi se ne vmešavamo v to, katerega predsednika ima posamezna stranka,” je dejala ter napovedala sodelovanje s strankami in ne z osebami.

Bogovič o tem, kdo bo koga vabil v vlado, še ne želi špekulirati, pravi pa, da nekdo, ki ga bremenijo represivni organi, ne more biti legitimni predstavnik ljudstva.

Tudi DL bi se povezovala

Predsednik DL Gregor Virant vidi možnost za predčasne volitve prvi teden julija. Tudi v DL ne izključujejo predvolilnega povezovanja v liberalni sredini, je dejal. S kom bi sodelovali, še ni povedal, saj da pogovori o tem še ne potekajo. JANA KREBELJ


Najbolj brano