Pahor, Pusićeva in Milanović zadovoljni z dogovorom o arbitrih

Premier Borut Pahor je dogovor o imenovanju predsednika in dveh članov arbitražnega sodišča označil za velik uspeh vseh, ki so sodelovali pri mirni rešitvi vprašanja slovensko-hrvaške meje.

Borut Pahor Foto: STA
Borut Pahor Foto: STA

LJUBLJANA, ZAGREB> Kot je dejal v izjavi za medije po današnjem srečanju s predsedniki parlamentarnih strank, na delo arbitražnega sodišča gleda z optimizmom.

Kot je pojasnil premier Borut Pahor, ki opravlja tekoče posle, imenovanje članov arbitražnega sodišča omogoča, da državi zdaj pripravita memorandum, vendar na današnjem srečanju o tem po njegovih besedah niso govorili. Dogovorili so se le, da mora biti postopek po eni strani zelo transparenten, po drugi pa gre za pripravo zagovora, ki mora biti do določene mere zaupen, je dodal.

Pahor je še dejal, da so bili vsi štirje predlagani kandidati za slovensko vlado sprejemljivi, predsednike parlamentarnih strank pa so zgolj obvestili o njihovih imenih, saj je bilo imenovanje članov sodišča v skladu z arbitražnim sporazumom v pristojnosti vlade.

Dobra geografska zastopanost

Slovensko zunanje ministrstvo je v sporočilu za javnost zapisalo, da so bili kandidati s seznama Evropske komisije odlični mednarodnopravni strokovnjaki, ki imajo bogate izkušnje na področju razsojanja v meddržavnih sporih, vključno z razmejitvenimi spori.

Po mnenju MZZ je ena od prednosti v takšni sestavi sodišča tudi geografska zastopanost. Vsi trije arbitri namreč prihajajo iz držav članic EU, ki so bile stranke v primerih, ki so pomembno zaznamovale prakso razmejevanja na morju, poudarjajo na MZZ.

V MZZ so zadovoljni

Slovenija je po navedbah MZZ s takšno sestavo arbitražnega sodišča zadovoljna, saj vključuje odlične in izkušene mednarodne pravnike, ki so na zadevnem področju največje svetovne avtoritete. V svojem dosedanjem delu so pokazali tudi dovolj občutka za politično občutljivost posameznih primerov.

Na MZZ pričakujejo, da bodo v takšni sestavi zahtevki in argumenti Slovenije primerno naslovljeni in upoštevani ter da bo arbitražno sodišče odločilo pošteno in pravično.

“Slovenija pozdravlja dejstvo, da sta državi uspeli sporazumno imenovati predsednika in dva člana arbitražnega sodišča ter s tem uspešno zaključili ta pomemben korak v arbitražnem postopku,” so na MZZ še zapisali v sporočilu za javnost.

Milanović in Pusićeva: Dogovor o arbitrih je zelo pomemben

Hrvaški premier Zoran Milanović in zunanja ministrica Vesna Pusić sta na današnji izredni novinarski konferenci na sedežu hrvaške vlade potrdila, da sta se Slovenija in Hrvaška dogovorili o preostalih treh članih arbitražnega sodišča, ki bo določilo mejo med državama. Po njunem mnenju gre za pomemben dogovor.

Kot je povedal Milanović, sta državi dogovor dosegli danes, po več tednih intenzivnih posvetovanj med Zagrebom in Ljubljano ob pomembni posredniški vlogi Evropske komisije.

“Dejstvo je, da smo se uspeli o tako občutljivem vprašanju s slovensko stranjo hitro dogovoriti in izbrati - po mnenju tako nas kot kolegov iz Slovenije - kakovostne sodnike, ki so sprejeli obveznost, da bodo delali na sprejetju odločitve o tem, kje je meja med državama,” je dejal predsednik hrvaške vlade.

Hitro so se dogovorili

“Zaradi načina, kako smo začeli, imamo podlago za zmeren optimizem,” je dodal Milanović ter se slovenski strani in Evropski komisiji zahvalil za sodelovanje pri dogovoru o preostalih od skupaj petih članov arbitražnega sodišča.

Spomnil je, da je Hrvaška že pred časom določila svojega predstavnika v arbitražnem sodišču, znanega strokovnjaka za mednarodno pravo Budislava Vukasa. Peti član arbitražnega sodišča je slovenski pravni strokovnjak Jernej Sokolec.

Ministrica Pusićeva je dejala, da sta državi naredili prvi in pomemben korak za izvajanje mednarodne arbitraže. “Temeljno stališče ene in druge strani je bilo, da izberemo mednarodne strokovnjake, ki so vodilni na svojem področju, kar je pripeljalo do hitrega dogovora, potem ko smo dobili seznam arbitrov,” je pojasnila.

Dober začetek zapletenega postopka

Milanović zdaj pričakuje, da bo do pomladi prišlo do premikov pri izvajanju arbitražnega sporazuma. Roke iz sporazuma je ocenil kot “kumulativne in ne tako pomembne”, ker je po njegovih besedah tehnično vprašanje, ali je nekaj potrebno narediti v 15 ali 30 dneh glede na določila arbitražnega sporazuma. “Sicer pa je v interesu obeh strani, da bi spor uredili čim prej,” je prepričan.

“Dogovor o arbitrih je bil ključen in potencialno sporen. Kot vidimo, spora ni bilo, uspeli smo se dogovoriti”, je dodal Milanović. Dogovor je po njegovih besedah pomemben tudi “zaradi duha in vzdušja” ob začetku izvajanja arbitražnega sporazuma, ki bo po njegovi oceni “zapleten postopek”. Kot predmet spora je izpostavil mejo na kopnem in morju med Hrvaško in Slovenijo.

Hrvaški premier zmerno optimističen

Na novinarsko vprašanje, ali današnji dogovor pomeni, da ni več nobenih ovir za slovensko ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe z Evropsko unijo, je Milanović izrazil prepričanje, da to sploh ne bo vprašljivo.

“Nihče ne more prisiliti parlamenta katerekoli države, da odloča v nasprotju z voljo tega parlamenta v določenem času, sicer pa nas vse, kar je bilo do danes doseženo na pogajanjih, dogovorih in tudi v arbitražnem sporazumu, prepričuje v dobrososedsko dobro vero,” je še dejal hrvaški premier. STA


Najbolj brano