PS bi ustanovila ekipo za preiskavo premoženja

Po napovedih podpredsednikov PS Maše Kociper in Roberta Goloba bo PS na današnjem koalicijskem vrhu predlagala sprejetje zakonske novele, ki bi uredila obdavčitev premičnega in nepremičnega premoženja fizičnih oseb.

Poslanca PS Robert Golob in Maša Kociper Foto: STA
Poslanca PS Robert Golob in Maša Kociper Foto: STA

LJUBLJANA> Na današnji novinarski konferenci poslanske skupine PS v Ljubljani je Kociprova pojasnila, da bi z novelo izboljšali institute, ki jih že opredeljuje zakon o davčnem postopku. Po njenih besedah je kljub krizi v Sloveniji še veliko premičnega in nepremičnega premoženja, za katerega njegovi lastniki niso plačali niti evra davka ali pa so plačali bistveno manj davka, kot bi ga morali.

“Siva ekonomija in izigravanje države sta postala nacionalni šport,” je opozorila Kociprova. Po njenih besedah bi uspešnost države na davčnem področju omogočila dobršno omilitev restriktivnih varčevalnih ukrepov. Vlada mora vložiti napore v zmanjševanje davčnih utaj in izogibanja plačila davkov ter učinkoviteje uporabljati instrument davčnega razkoraka, je dejala.

V davčno osnovo bi morali zajeti celotno premoženje oseb in ne le izkazani dohodki

Po njenih besedah je treba z ustrezno zakonsko ureditvijo omogočiti, da bo v davčno osnovo zajeto celotno premoženje oseb in ne le izkazani dohodki. “V resnici gre za vprašanje pravičnosti in poštenosti pri odmeri in plačevanju davkov,” je dodal Golob.

Po njegovih besedah je davčni razkorak, ki ga zakon o davčnem postopku že predvideva, zaenkrat še vedno poljubna izbira, kar pa ni sprejemljivo. Golob je pojasnil, da bi novela prinesla ustanovitev specializirane ekipe za preiskavo premoženja: “Ekipa bo morala po avtomatizmu preiskovati vse večje premoženje, tako premično kot nepremično.”

Golob: K reševanju krize mora več prispevati tisti, ki ima več, ne pa tisti, ki več prijavi

Golob je tudi pojasnil, da bi morala omenjena ekipa ugotoviti, ali je bil za premoženje plačan davek. “Ljudem želimo vrniti zaupanje v pravičnost davčne zakonodaje,” je dejal. Po njegovih besedah mora k reševanju krize več prispevati tisti, ki ima več, ne pa tisti, ki več prijavi.

Ob tem je opozoril, da bi takšna zakonska ureditev zajela “zelo širok spekter tistih, ki se izogibajo plačilu davkov”. Na vprašanje, kolikšni finančni izplen bi prinesla takšna obdavčitev, Golob ni želel natančno odgovoriti, izrazil pa je pričakovanje, da bi izračun v dveh mesecih pripravila republiška davčna uprava.

Na vprašanje, koliko novih zaposlitev bi terjala takšna ureditev in kolikšni bi bili zaradi tega stroški, pa je Golob odgovoril, da je prepričan, da bi bila vsaka zaposlitev v specializirani ekipi za preiskavo premoženja “zelo dobičkonosna”.

STA


Najbolj brano