PS Omerzelu daje še eno priložnost, možna tudi podpora SD

Poslanci PS bodo ministru za infrastrukturo Samu Omerzelu “dali še eno priložnost” in ga podprli pri glasovanju o interpelaciji, je danes pojasnil njihov vodja Jani Möderndorfer.

Poslanci PS bodo ministru za infrastrukturo Samu Omerzelu “dali še eno priložnost” in ga podprli pri glasovanju o interpelaciji Foto: STA
Poslanci PS bodo ministru za infrastrukturo Samu Omerzelu “dali še eno priložnost” in ga podprli pri glasovanju o interpelaciji Foto: STA

LJUBLJANA > SD naj bi se s Samom Omerzelom sestala v četrtek, prvak SD Igor Lukšič pa je namignil, da ga bodo verjetno podprli. V Desus so, tako prvak Karl Erjavec, glede ministra zadržani.

Omerzel naj bi preživel interpelacijo

Tako vse kaže, da bo Omerzel kljub vsem pomislekom in opozorilom koalicije, da njihova podpora ni samoumevna, interpelacijo preživel. Omerzel je odgovor na interpelacijo, ki sta jo vložili SDS in NSi, poslancem PS predstavil minuli teden. Na današnji seji poslanske skupine pa so se dogovorili, da bodo ministru za infrastrukturo in prostor dali še eno priložnost in ga podprli v nameri, da nadaljuje delo. “Kaj bo v nadaljevanju, pa je bolj na ministru,” je v izjavi za medije dodal Jani Möderndorfer.

Poslanska skupina SD naj bi se z Omerzelom sestala v četrtek. Lukšič pa je v izjavi novinarjem danes dejal, da se mu za zdaj argumenti vlagateljev interpelacije ne zdijo prepričljivi, “da je Omerzel dober minister, da je dobro zastavil svoje naloge in ima potencial, da spelje ključne naloge do konca mandata”. Dokončno odločitev pa bo SD po Lukšičevih besedah sprejela pred glasovanjem.

V Desusu zelo zadržani do Omerzela

Prvak Desus Karl Erjavec pa je po obisku v poslanski skupini Desus dejal, da so v Desus zelo zadržani do Omerzela, ki sicer prihaja iz vrst DL, zlasti zato, “ker je predsednik DL Gregor Virant vedno zelo načelen, ko gre za druge”. “Ko gre za njegove kadre, pa ima druga merila,” je dodal Erjavec.

DZ bo o interpelaciji verjetno odločal že na januarski seji, ki se bo začela prihodnji teden. Vlagatelji interpelacije, ki jo bodo podprli tudi v opozicijski SLS, Omerzelu med drugim očitajo poslovanje njegovega podjetja Lastinski z državo.

Koalicija je že od novembra brez dveh ministrov, v zadnjih dneh pa je kar nekaj ostrih besed padlo zaradi možne kandidature Igorja Šoltesa za ministra za zdravje. Šoltes je imel tudi podporo premierke Alenke Bratušek, a je v ponedeljek sporočil, da zaradi neenotnosti koalicije kandidature ne bo sprejel. Do njega je bil zaradi namere ustanovitve stranke oster predvsem Lukšič.

Lukšič: Strici iz ozadja so dobra legitimacija za tistega, ki nima pravega programa

Na slednjega se je iz koalicije vsulo nekaj očitkov, nekateri zagovorniki Šoltesove kandidature pa so upor SD pripisali vplivom lobijev, stricev in botrov iz ozadja. Lukšič odgovarja, da so strici iz ozadja dobra legitimacija za tistega, ki nima pravega programa in za svoj program ne dobi podpore. “To so piarovski triki, ki jih nekateri uporabljajo za lastno promocijo,” je dejal.

Poleg tega se mu zdi nespodobno predlagati položaj nekomu, ki gradi alternativo tej vladi, nespodobno pa je tudi, da “nekdo, ki meni, da gradi alternativo vladi, rine v to vlado”.

Koalicijski partnerji sicer menijo, da je pri iskanju zdravstvenega ministra na potezi Desus. Erjavec je danes ponovil, da imajo nekaj možnih kandidatov, a o imenih ni želel govoriti. Osebno meni, da bi morala ministra za zdravje imenovati največja in najmočnejša stranka. Spomnil je namreč, da je nekdanji minister iz vrst Desus Tomaž Gantar odstopil zaradi preveč nasprotujočih si stališč v koaliciji in ker s predlogi ni uspel. A najprej se želi Erjavec, ki sicer obžaluje, da se Šoltes ni odločil za kandidaturo, o tem pogovoriti s premierko.

Po mnenju Möderndorferja vsi “pozabljamo, da je to še vedno resor stranke Desus”. Je pa ta vlada po njegovi oceni že nekajkrat dokazala, da se bo treba prenehati pogovarjati o tem, kdo je čigav in se začeti pogovarjati v smeri, kdo je česa sposoben.

Da bo moral Desus najprej uradno sporočiti, ali bo predlagal ministra za zdravje ali ne, poudarja tudi Lukšič. A sam ne deli Virantovega mnenja, ki je v ponedeljek dejal, da bo Desus pač ostal le z enim resorjem, če ne bodo predlagali ministra za zdravje. Po mnenju prvaka SD se resorji delijo glede na rezultat na volitvah.

STA


Najbolj brano