Opoziciji polovica hrvaških evropskih poslancev

Hrvaška opozicijska desničarska koalicija, ki je sestavljajo HDZ, Hrvaška stranka prava Ante Starčević (HSP AS) in Blok upokojenci skupaj (BUZ) bo imela šest od 12 hrvaških poslancev v Evropskem parlamentu, je objavila državna volilna komisija na novinarski konferenci v Zagrebu v nedeljo opolnoči.

Hrvaška opozicijska desničarska koalicija, ki je sestavljajo HDZ, Hrvaška stranka prava Ante Starčević (HSP AS) in Blok upokojenci skupaj (BUZ) bo imela šest od 12 hrvaških poslancev v Evropskem parlamentu Foto: Tino Mamić
Hrvaška opozicijska desničarska koalicija, ki je sestavljajo HDZ, Hrvaška stranka prava Ante Starčević (HSP AS) in Blok upokojenci skupaj (BUZ) bo imela šest od 12 hrvaških poslancev v Evropskem parlamentu Foto: Tino Mamić

ZAGREB> Po preštetih 97 odstotkih glasovnic so HDZ, HSP AS in BUP dobili dobrih 233.000 glasov ali 32,99 odstotka, kar jim zagotavlja šest evropskih poslancev, je ob objavi prvih začasnih izidov nedeljskih volitev izjavil predsednik volilne komisije Branko Hrvatin.

Volilna udeležba je bila zgolj 20,79-odstotna.

Dodal je, da je največ preferenčnih glasov volivcev dobila predsednica HSP AS Ruža Tomašić, in sicer slabih 62.000. Tomašićeva, ki je znana po svojih trdih nacionalističnih stališčih, je bila šesta na volilnem seznamu. Ostalih pet poslancev bo dala HDZ.

Vladajoča levosredinska koalicija SDP, Hrvaška narodna stranka (HNS) in Hrvaška stranka upokojencev (HSU) je dobila dobrih 31 odstotkov glasov, kar ji prinaša pet poslancev v Evropskem parlamentu. Dobili so slabih 225.000 glasov.

Največ preferenčnih glasov je dobil nosilec volilne liste, nekdanji hrvaški zunanji minister Tonino Picula - več kot 105.000. Tudi ostali štirje novi hrvaški poslanci v Evropskem parlamentu s tega volilnega seznama so člani SDP.

Enega poslanca imajo Hrvaški laburisti - Stranka dela (HL), ki so zbrali 5,75 odstotka glasov. Ostalih 25 volilnih list je dobilo po manj kot pet odstotkov glasov.

Predvolilne raziskave so kazale, da bo vladajoča koalicija imela polovico hrvaških evropskih poslancev, desničarska opozicija pet in laburisti enega.

Čeprav so ankete kazale tudi, da bo na volitve prišlo slabih 40 odstotkov volivcev, je prve hrvaške volitve v Evropski parlament zaznamovala zelo nizka udeležba. Ta je bila 20,79-odstotna.

To je najnižja udeležba na kakšnih volitvah ali referendumu od osamosvojitve Hrvaške. Volilno pravico je izkoristilo 745.000 od 3,7 milijona volivcev.

Hrvaškim evropskim poslancem se bo mandat začel 1. julija in iztekel prihodnje leto, ko bodo redne volitve v Evropski parlament v celotni EU, vključno s Hrvaško. Takrat bodo na Hrvaškem v skladu z novimi pravili volili le 11 poslancev, ki bodo imeli petletni mandat.

STA


Najbolj brano