Opazovalni polet ruskih vojaških inšpektorjev nad Slovenijo

Ruski vojaški inšpektorji bodo ponovno opravili opazovalni polet nad Slovenijo in Hrvaško v okviru mednarodne pogodbe o odprtih zračnih prostorih (Open Skies). Ruski vojaški inšpektorji bodo inšpekcijski polet opravili z letalom antonov an-30B med 25. in 30. marcem.

Ruski vojaški inšpektorji bodo  opravili opazovalni polet nad Slovenijo in Hrvaško v okviru mednarodne pogodbe o odprtih zračnih prostorih Foto: Helena Race
Ruski vojaški inšpektorji bodo opravili opazovalni polet nad Slovenijo in Hrvaško v okviru mednarodne pogodbe o odprtih zračnih prostorih Foto: Helena Race

LJUBLJANA> V istem obdobju bodo kanadski inšpektorji z letali hercules c-130 opravili opazovalni polet nad ruskim ozemljem. Letalo bo poletelo z letališča Kubinka, njegova maksimalna pot pa bo 5500 kilometrov.

Na ministrstvu za obrambo so povedali, da bo Rusija v okviru letošnjega opazovalnega leta izvedla let tako nad ozemljem Slovenije kot nad ozemljem Hrvaške. Na ta način vse sodelujoče države racionalizirajo stroške za izvedbo leta, a vendarle izpolnijo svojo obveznost, ki jo predvideva mednarodna pogodba.

Med poletom naj bi po poročanju ruske tiskovne agencije Ria ruski in tuji strokovnjaki spremljali delo sistema za opazovanje. Po poročanju ruske tiskovne agencije Itar-Tass bo maksimalna pot poleta na vnaprej dogovorjenih smereh v Sloveniji 500 kilometrov, na Hrvaškem pa 1300 kilometrov. V Sloveniji bo letalo vzletelo z brniškega letališča.

Pogodba o odprtih zračnih prostorih je bila podpisana 24. marca 1992 v Helsinkih, veljati pa je začela 1. januarja 2002. Slovenija je k pogodbi pristopila leta 2004 in od takrat izvaja aktivne lete nad ozemljem drugih držav ter sprejema prelete drugih držav nad slovenskim ozemljem. Od podpisa pogodbe leta 2004 Rusija vsako leto izvede aktivno misijo nad Slovenijo.

Namen pogodbe je krepitev varnosti in zaupanja v evroatlantskem prostoru. Pogodba določa režim zračnega opazovanja in snemanja, uporabo in razširjanje pridobljenih informacij. Vsaka pogodbenica ima pravico izvajati opazovalne lete nad ozemljem držav pogodbenic in dolžnost sprejemati opazovalne lete nad svojim ozemljem s strani drugih držav pogodbenic v skladu z določenimi kvotami, so še pojasnili na Morsu.

STA


Najbolj brano