Od snežne plesni do budnih medvedov

Zimskim posevkom lahko grozi snežna plesen, korenine poplavljenih rastlin propadajo, čebele brenčijo naokoli, namesto da bi počivale, nekateri medvedje na Poljskem in Slovaškem menda zbujajo iz zimskega dremeža ... Za vse to so krive za ta čas neobičajno visoke temperature in obilne padavine.

Čebele januarja običajno počivajo, letošnje  neobičajno visoke temperature  pa so jim spremenile bioritem 
 Foto: Saša Dragoš
Čebele januarja običajno počivajo, letošnje neobičajno visoke temperature pa so jim spremenile bioritem  Foto: Saša Dragoš

SLOVENIJA > Ozimni posevki bi morali v tem času počivati pokriti s snegom. Zaradi toplega vremena pa posevki ozimnin še vedno počasi rastejo.

Dežurni meteorolog Andrej Pečenko napoveduje, da v prihodnjih 10 do 14 dneh večjih sprememb ne bo. Sredi prihodnjega tedna bo manjša ohladitev, vendar se bodo temperature gibale okoli pet stopinj Celzija. Snega tako še ni na vidiku.

Če bo te posevke na hitro prekril sneg, lahko pričakujemo pojav snežne plesni, opozarjajo v Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije. Če bo snežna odeja vztrajala v pomladanske mesece, se bodo zamaknila tudi pomladanska agrotehnična opravila. Na mestih, kjer voda zastaja več kot pet dni in korenine zato nimajo zraka, začnejo rastline propadati.

Čebelja katastrofa?

Zaradi neobičajno toplega vremena že cvetijo prve spomladanske cvetlice. “Zato se je popolnoma spremenil bioritem čebel. Čebelje matice so začele zalegati, kar pomeni, da je v panjih veliko več zalege, kot je običajno za januar,” je poudaril Vlado Auguštin iz Čebelarske zveze Slovenije.

Če se bo toplo vreme nadaljevalo še kakšen teden in bo zima kasneje pritisnila z vso močjo, čebele ne bodo mogle pokrivati nove čebelje zalege, ki so jo sedaj ustvarile. Zalega bo zato propadla, čebelje družine pa bodo oslabele, kar lahko pripelje do propada družin. Če se bo toplo vreme nadaljevalo še naslednji teden ali dva, se čebelarjem obeta katastrofa.

Dobro za divjad

Toplo vreme brez snega zdaj divjadi lajša iskanje hrane po gozdu. Po lanski ostri zimi, ki je zmanjšala populacijo, bi se ta letos lahko lepo obnovila.

Zaradi tople zime naj bi se več medvedov iz zimskega spanja zbudilo že na Slovaškem in Poljskem, a poznavalci pravijo, da glede tega ne velja dramatizirati. Medved pozimi sicer ne hibernira, temveč dremlje.NR


Najbolj brano