Od seje višjega sodišča v zadevi Patria že mesec dni, sodbe še ni

Pred mesecem dni je na ljubljanskem višjem sodišču potekala seja v zadevi Patria. Sodbe sodišče še vedno ni odpravilo, kar pa je bilo pričakovati, saj je predsednik senata Milan Štrukelj že na seji napovedal, da bodo zaradi obsežnosti zadeve za sodbo verjetno potrebovali dlje kot 30 dni.

Od seje višjega sodišča v zadevi Patria je minilo že mesec dni, sodbe pa še ni Foto: STA
Od seje višjega sodišča v zadevi Patria je minilo že mesec dni, sodbe pa še ni Foto: STA

LJUBLJANA > Statistika kaže, da višje sodišče večino pritožb zavrne.

Na prvostopenjsko obsodilno sodbo v zadevi Patria so se pritožili vsi trije obsojeni, predsednik SDS in nekdanji premier Janez Janša, brigadir Tone Krkovič in prokurist Rotisa Ivan Črnkovič.

Prvi je bil 5. junija lani zaradi obtožb o kaznivih dejanjih, povezanih z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih osemkolesnih oklepnikov obsojen na dve leti zapora, Krkovič in Črnkovič pa na 22 mesecev. Vsi trije sodni postopek že od samega začetka označujejo za politični konstrukt in zatrjujejo, da so nedolžni ter da proti njim ni nobenih dokazov.

Zato so višjemu sodišču predlagali, naj jih oprosti, medtem ko tožilstvo seveda predlaga potrditev sodbe. Okrajno sodišče je namreč v izreku sodbe popolnoma sledilo predlogu tožilstva.

Kot kaže sodna statistika ministrstva za pravosodje, pritožbe na sodbo prvostopenjskega sodišča v veliki večini primerov vloži le obtoženec, kar glede na podatke, da tožilci v štirih od petih primerov na prvi stopnji dosežejo obsodilno sodbo, ne preseneča.

Statistični podatki za zadnja leta kažejo, da okoli 70 odstotkov pritožnikov sodbo izpodbija neuspešno. Po podatkih iz leta 2009 denimo, so vsa štiri višja sodišča v Sloveniji skupaj rešila 4884 zadev. Pritožbi je sodišče ugodilo v 1295 primerih. Kar 3387 pritožb so zavrnili, kar predstavlja 69,35 odstotka rešenih zadev. Poleg tega so 54 pritožb zavrgli, 148 pa se jih je rešilo na drug način.

Med primeri, ko je bilo pritožbi ugodeno, je 647 takih, v katerih so višji sodniki sodbo razveljavili (bodisi zaradi zmotne ali nepopolne ugotovitve dejanskega stanja bodisi zaradi bistvene kršitve določb kazenskega postopka). V 520 primerih so spremenili kazni, v 128 primerih pa so odločbo sodišča prve stopnje spremenili zaradi kršitve kazenskega zakona.

Precej podobne številke veljajo tudi za naslednja leta - leta 2010 je bila pritožba zavrnjena v 70,2 odstotka primerov, ugodilo pa se ji je v 24,26 odstotka primerov. Leta 2011 so višji sodniki zavrnili 70,64 odstotka pritožb, ugodili pa 24,21 odstotka pritožb.

STA


Najbolj brano