Od danes višja prispevna stopnja za zdravstveno zavarovanje

Danes začenjajo veljati nekateri ukrepi iz interventnega zakona za zdravstvo, ki je bil sprejet konec oktobra lani. Tako so od danes višje najnižje prispevne stopnje za samostojne podjetnike, zdravstveni prispevki se bodo plačevali tudi avtorskih pogodb, zvišujejo se prispevne stopnje za poškodbo pri delu.

Danes začenjajo veljati višje najnižje prispevne stopnje za samostojne podjetnike, zdravstveni prispevki se bodo plačevali tudi avtorskih pogodb, zvišujejo se  prispevne stopnje za poškodbo pri delu Foto: STA
Danes začenjajo veljati višje najnižje prispevne stopnje za samostojne podjetnike, zdravstveni prispevki se bodo plačevali tudi avtorskih pogodb, zvišujejo se prispevne stopnje za poškodbo pri delu Foto: STA

LJUBLJANA > Zakon spreminja najnižjo prispevno stopnjo za samostojne podjetnike, ki bodo prispevek plačevali od 60 odstotkov povprečne plače. Po izračunih bi to za samostojne podjetnike, ki si izplačujejo minimalno plačo, trenutno pomenilo zvišanje s 105 na dobrih 123 evrov mesečno.

Prispevki za obvezno zdravstveno zavarovanje se bodo po novem plačevali tudi od avtorskih pogodb in drugih pogodb civilnega prava, in sicer v višini 6,36 odstotka. Spreminja se višina prispevka za tiste zavarovance, ki si ga sami plačujejo. Ta se bo povišal s 14,17 evra na 22,72 evra.

Prav tako zakon zvišuje prispevne stopnje za zavarovanje za poškodbo pri delu in poklicno bolezen z 0,30 odstotka na 0,53 odstotka za popoldanske samostojne podjetnike, pa tudi delavce po pogodbah, kjer bo treba prispevke plačati od vsakega posameznega plačila za opravljeno delo.

Ukrepi bodo v zdravstveno blagajno na letni ravni prinesli okoli 36 milijonov evrov.

Novelo zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki uvaja te ukrepe, so poslanci sprejeli 25. oktobra lani. Ostale določbe v noveli, denimo prenos evropske direktive v slovenski pravni red in določbe o razporejanju dobičkov prostovoljnih zdravstvenih zavarovalnic, so začele veljati dan po objavi v uradnem listu, 16. novembra.

Od začetka leta so prejemniki dohodkov na podlagi drugega pravnega razmerja, na primer avtorske in podjemne pogodbe, vključeni v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, če niso slučajno že vključeni v to zavarovanje po kakšni drugi podlagi. Za te prejemnike je dohodek iz drugega pravnega razmerja od začetka leta obremenjen tudi s prispevkom delojemalca za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v višini 15,5 odstotka od dohodka.

STA


Najbolj brano