Obtoženi v zadevi Patria ne razumejo obtožnega predloga

Obtoženi v zadevi Patria - Janez Janša, Anton Krkovič, Jože Zagožen in Igor Črnkovič - so v današnjem nadaljevanju sojenja na Okrajnem sodišču v Ljubljani izjavili, da obtožnega predloga ne razumejo. Po dodatnih obrazložitvah tožilstva je sodnica Barbara Klajnšek tovrstne izjave označila kot neutemeljene in za zavlačevanje postopka.

 Foto: STA
Foto: STA

LJUBLJANA> Državni tožilec Andrej Ferlinc je na današnji obravnavi do konca prebral 82 strani dolg obtožni predlog, a ga obtoženci, ki so se udeležili obravnave (soobtoženca, poslovneža Walterja Wolfa na sodišču ni bilo), niso razumeli. Kljub dodatnim pojasnilom tožilca o obtožnem predlogu obdolženci še vedno niso razumeli, kaj se jim očita.

Janša ne razume, česa je obdolžen

Nekdanji direktor HSE Jože Zagožen je dejal, da obtožni predlog ni jasen in ni logičen ter da "gre za posredna sklepanja, kaj so se dva ali trije med sabo hvalili in pogovarjali". Kot je dejal, "nima pojma o nobenem denarju".

Predsednik SDS Janez Janša pa je dejal, da ga zanima, kaj se ga pravzaprav dolži - ali da je terjal ali sprejel podkupnino, ali da naj bi sprejel obljubo o podkupnini. Tožilec je namreč, kot opozarja Janša, omenil vse tri različice.

Sodnica ocenjuje, da gre za zavlačevanje

Ob dejstvu, da imajo vsi obtoženi odvetnike, sodnica Barbara Klajnšek meni, da lahko razumejo obtožni predlog. Izjave obdolžencev, da predloga ne razumejo, pa razume kot neutemeljene in kot za zavlačevanje postopka.

Sojenje peterici obtoženih - Janši, Zagožnu, brigadirju Tonetu Krkoviču, direktorju Rotisa Ivanu Črnkoviču in poslovnežu Walterju Wolfu se je na Okrajnem sodišču v Ljubljani se je začelo 5. septembra. Prihodnja obravnava bo po besedah Klajnškove 19. decembra.

Odvetniki vseh štirih so tožilstvu očitali, da je obtožni predlog pomanjkljivo spisan in da ne vsebuje vseh dejstev in okoliščin, ki konkretizirajo očitano kaznivo dejanje. Zagožnov odvetnik Boris Marčič je opozoril, da se s takšnim obtožnim aktom obtožencem onemogoča pravica učinkovite obrambe, kot temeljna ustavna pravica. Črnkovičev odvetnik Dejan Marković je ob tem dejal, da ne gre za kaprico obdolžencev, pač pa je treba varovati pravico, da obdolženci vedo, česa so obdolženi.

Janša je v izjavi za medije po koncu današnje obravnave dejal, da je "tožilec zagovarjal miselni delikt. To smo poznali v Sloveniji do leta 1990". Po njegovem mnenju ves ta proces pomeni "vračanje nazaj", kar označuje kot grozljivo.

"Obtožni predlog mi očita, da sem prejel obljubo nagrade. Kakšne nagrade - ali je to obisk pri Božičku, ali je to 50 milijonov evrov, o čemer je govoril gospod Cvikl," se sprašuje. "Vsak, ki je obtožen, bi rad vedel, česa je obtožen. Upal sem, da bom danes slišal, kaj so mi obljubili. Tudi tega niso znali povedati," je dejal.

Ferlinc pa je dejal, da lahko tudi obramba kot pravna stroka obdolžencem razloži, kaj se jim očita. Poudarja, da primer ni preprost in da se boji poenostavitev, "ker bi lahko zadevo banalizirale, čeprav je zahtevna in vredna poglobljene obravnave". STA


Najbolj brano