Obeta se burna razprava o nadzorniku holdinga

Na seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) se očitno obeta burna razprava o postopku izbora kandidata za nadzornika Slovenskega državnega holdinga (SDH). Na delodajalski strani pričakujejo, da bo pol mandata opravil njihov, pol pa sindikalni nadzornik.

Na seji Ekonomsko-socialnega sveta se obeta burna razprava o postopku izbora kandidata za nadzornika Slovenskega državnega holdinga Foto: Susana Vera
Na seji Ekonomsko-socialnega sveta se obeta burna razprava o postopku izbora kandidata za nadzornika Slovenskega državnega holdinga Foto: Susana Vera

LJUBLJANA> Na delojemalski strani je celo slišati, da bodo imenovanju nadzornika iz vrst ESS nasprotovali. Slovenski državni holding bo imel v skladu z zakonom devet nadzornikov, od katerega enega predlaga komisija državnega zbora za nadzor javnih financ, v kateri ima večino opozicija. Od preostalih članov morajo štiri predlagati poslanske skupine, štiri pa vlada, od teh enega na predlog ESS.

Generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije Igor Antauer je pred sejo ESS v povezavi s to točko dnevnega reda dejal, da so predstavniki delodajalcev in sindikatov edini, ki niso “politično pobarvani”. Pri kandidatih vlade je medtem nevarnost za to po njegovih besedah zelo velika.

“To je narobe,” je bil kritičen. Kot je opozoril, morajo biti nadzorniki SDH popolnoma neodvisni od politikov, plenilcev in vsega ostalega.

Obeta se burna seja

Prav zato je prepričan, da je napaka, ki jo prinaša zakon o holdingu, že v tem, da ima ESS v nadzornem svetu SDH samo enega predstavnika. Med socialnimi partnerji si lahko namreč vlada izbere svoje predstavnike, delodajalci in sindikati pa so prepuščeni prepiru, čigav predstavnik bo nadzornik, ali “neracionalni delitvi mandata”.

Da bo prišlo do te delitve, kar pomeni, da bo pol mandata nadzornik predstavnik delodajalcev, pol pa predstavnik sindikatov, poleg Antauerja pričakuje tudi izvršna direktorica za socialni dialog pri Gospodarski zbornici Slovenije Tatjana Čerin.

Ta je povedala, da bodo danes govorili le o postopku izbora kandidata za nadzornika in da razprave o imenih še ni pričakovati.

Kot kaže, bo seja kljub temu precej burna. To je med drugimi napovedal predsednik Konfederacije novih sindikatov Slovenije (KNSS) Neodvisnost Drago Lombar.

Na delojemalski strani imajo v povezavi z nadzornikom holdinga različna stališča. Medtem ko naj bi se nekateri zavzemali tudi za kandidate iz vrst nekdanjih ostrih nasprotnikov zakona, drugi zaradi vztrajanja pri kritiki ideje o holdingu napovedujejo bojkotiranje imenovanja nadzornika iz vrst ESS. Med njimi je Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS).

Štrukelj: Zakon o holdingu sprejet na silo

Prvi mož KSJS Branimir Štrukelj je v tej luči spomnil, da je bil zakon o holdingu sprejet na silo oziroma v nasprotju z njihovimi predlogi. To še posebej velja prav za sestavo nadzornega sveta, saj “smo kategorično zavračali nadzor politike nad našim skupnim premoženjem”, je dodal.

“Veste, da je izvršna oblast tudi s pomočjo instrumentalizacije ustavnega sodišča preprečila referendum o tem. Povsem odkrito povem, da bomo skušali zavreti delovanje tega holdinga, ki je po naši presoji narejen za to, da se razproda premoženje pod zelo netransparentnimi pogoji in da bi politiki na oblasti nekaj imeli od tega,” je bil oster.

Na vprašanje, kaj se bo zgodilo, če bo vlada padla in holding ne bo zaživel, je Antauer odgovoril, da bo to prineslo nižjo bonitetno oceno in dražje zadolževanje. Menil je, da tudi v primeru, da bo SDH vzpostavljen, konkurenčnost gospodarstva ne bo nič večja.

Štrukelj pa je ocenil, da ima Slovenja delujoč sistem upravljanja državnega premoženja, ki ne povzroča nobenih težav. “Tu se ne bo zgodilo popolnoma nič, kar bi lahko ogrozilo naše skupne interese,” je zatrdil.

STA


Najbolj brano