Obama še ne zaupa Rusom glede Ukrajine

Ameriški predsednik Barack Obama je v četrtek dejal, da so štiristranska pogajanja o Ukrajini v Ženevi nakazala možnost, da lahko diplomacija umiri položaj, vendar pa za zdaj Rusiji še ne zaupa, da bo res uresničila dogovorjeno.

Ameriški predsednik Barack Obama Foto: STA
Ameriški predsednik Barack Obama Foto: STA

WASHINGTON > “V Ženevi je bila dolga in ognjevita razprava. Kot razumem, je ukrajinski zunanji minister predstavil reforme, ki jih nameravajo izpeljati. Med njimi so zagotovila vsem Ukrajincem na vzhodu in jugu države, da bodo imeli svoje predstavnike in da bodo pravice rusko govorečih državljanov uživale polno zaščito zakona,” je dejal Barack Obama.

Neregularne enote naj bi se razorožile v zameno za amnestijo

Ameriški predsednik je odgovarjal na vprašanja, potem ko so se v Ženevi sestali zunanji ministri ZDA, EU, Rusije in Ukrajine in razpravljali o mirni rešitvi razmer na vzhodu Ukrajine, kjer so proruski separatisti zavzeli vladna poslopja v nekaj mestih.

“Sprejeta je bila obetajoča politična izjava, da se morajo neregularne enote, milice in druge skupine razorožiti v zameno za amnestijo. Rusi so to sprejeli in zdaj je vprašanje, ali bodo uporabili svoj vpliv za povrnitev reda. Tega ne bomo vedeli še nekaj dni,” je dejal Obama in dodal, da z zavezniki pripravljajo dodatne posledice za Rusijo, če ne bo izboljšanja položaja na terenu.

Obama zavrnil vojaško posredovanje

Obama si želi, da bi se položaj izboljšal, vendar pa glede na dosedanje izkušnje z Rusijo oziroma predsednikom Vladimirjem Putinom na to ne more računati. Znova je odločno zavrnil možnost kakršnekoli vojaške opcije in se zavzel za nacionalni dialog znotraj Ukrajine brez vpletanja Rusije ali ZDA.

“Če bo Rusija položaj poslabšala, pripravljamo dodatne odgovore. Doslej smo že povzročili učinek za njihovo gospodarstvo in lahko še bistveno hujšega. Vendar pa nam ni v interesu škodovati navadnim ruskim državljanom. Naša močna želja je, da Putin uresniči to, kar predstavlja žarek upanja iz Ženeve. Ne bomo pa na to računali, dokler se res ne zgodi,” je dejal Obama.

Pripravljajo dodatne sankcije proti Rusiji

Ameriški predsednik se je o pogovorih v Ženevi po telefonu v četrtek zvečer pogovarjal tudi z nemško kanclerko Angelo Merkel in britanskim premierom Davidom Cameronom. Z Merklovo sta se strinjala, da mora Rusija “sprejeti takojšnje ukrepe za zmanjšanje napetosti na vzhodu Ukrajine”. Potrdila sta, da se ZDA in EU že pripravljata na uvedbo dodatnih sankcij, če Rusija ne bo spoštovala dogovorjenega.

Dober milijon evrov za opazovalno misijo

Podoben pogovor je potekal tudi s Cameronom in kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, je britanski premier obljubil dodaten milijon funtov (1,2 milijona evrov) za delovanje opazovalne misije Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), ki naj bi glede na dogovor v Ženevi nadzirala njegovo izvajanje, predvsem razorožitev nezakonitih sil.

Da je organizacija pripravljena na to nalogo, je v četrtek zvečer potrdil tudi trenutno predsedujoči v Ovseju, švicarski zunanji minister Didier Burkhalter, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Ovse ima trenutno v Ukrajini okoli 120 opazovalcev.

Ban Ki Moon: dialog je edina pot

Dogovor v Ženevi je pozdravil tudi generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon. Pozitivno je, da so se vpleteni v krizo lahko dogovorili o konkretnih korakih; dialog je edina pot za mirno rešitev krize, je menil. A hkrati opozoril, da je položaj še vedno zelo krhek, še poroča dpa.

STA


Najbolj brano