Obama podpira homoseksualne poroke

Barack Obama je v sredo postal prvi predsednik ZDA v zgodovini, ki je izrazil javno podporo porokam istospolnih parov. Obamo je v odkritost prisilil podpredsednik Joseph Biden, ki je pred referendumom o ustavni prepovedi homoseksualnih porok v Severni Karolini izrazil jasno podporo takim porokam.

Barack Obama je  postal prvi predsednik ZDA v zgodovini, ki je izrazil javno podporo porokam istospolnih parov Foto: STA
Barack Obama je postal prvi predsednik ZDA v zgodovini, ki je izrazil javno podporo porokam istospolnih parov Foto: STA

WASHINGTON>Barack Obama je še v torek vztrajal, da se njegovo stališče do tega vprašanja “razvija”, a ga je potem nekdanji guverner Pensilvanije Ed Rendell javno pozval, naj se vendarle opredeli.

Zadnja Gallupova anketa je pokazala, da so Američani glede tega vprašanja razdeljeni. 50 odstotkov Američanov poroke med homoseksualci podpira, 48 odstotkov pa jim nasprotuje. Vendar pa poroke podpira 65 odstotkov demokratov in 57 odstotkov neodvisnih. Nasprotuje jim 74 odstotkov republikancev, ki pa za Obamo v nobenem primeru ne bodo volili. V ZDA homoseksualne poroke na zvezni ravni niso priznane. Dovoljene so v šestih zveznih državah in prestolnici Washington. Z ustavo pa so prepovedane v 29 zveznih državah.

Leta 2008 je Obama moral nasprotovati homoseksualnim porokam

Obama je s svojim stališčem zarisal jasno ločnico med sabo in republikanskim predsedniškim kandidatom Mittom Romneyjem, ki mora homoseksualnim porokam nasprotovati. Še leta 2008 jim je moral tudi Obama, sicer bi tvegal ponovitev leta 2004, ko je republikanec George Bush strašil Američane, da bodo po morebitni zmagi demokrata Johna Kerryja poroke med homoseksualci dovoljene.

Javno mnenje je bilo takrat večinsko proti tovrstnim porokam, vendar Obama vseeno tudi zdaj tvega, da bo spravil na volišča pripadnike krščanske desnice v ZDA, ki nad Romneyjem niso navdušeni in bi sicer ostali doma, med drugim tudi zaradi njegove strpnosti do homoseksualcev. Po drugi strani pa lahko Obama podžge demokratsko bazo, predvsem mlade volilce.

Ali se bo Obamova kalkulacija obrestovala?

Obama je svojo politično kalkulacijo razložil z besedami, da je doslej okleval, ker je mislil, da so civilne zveze dovolj. “Bil sem občutljiv na dejstvo, da beseda poroka pri številnih obuja močno tradicijo, verska prepričanja ter podobno. Zdaj pa mislim, da je zame osebno pomembno, da potrdim, da bi se morali istospolni pari prav tako poročati,” je za televizijo ABC dejal Obama.

Pomagali naj bi mu hčerki Malia in Sasha, ki imata veliko prijateljev, katerih starši so homoseksualni. “Niti na misel jima ne bi prišlo, da bi starše svojih prijateljev obravnavali drugače kot druge, in odkrito povedano je to stvar, ki spremeni poglede. Vrednota, ki mi največ pomeni, je to, kako se obnašamo do drugih ljudi,” je dejal Obama in zavrnil pričakovane napade krščanskih voditeljev s sklicevanjem na zlato pravilo krščanstva: “Ne delaj drugemu tega, kar ne želiš, da drugi stori tebi.”

Obama je sicer že ukinil prepoved odkritega služenja homoseksualcev v oboroženih silah. Prav tako se je odločil, da njegova vlada na zveznih sodiščih ne bo zagovarjala zakona iz leta 1996, ki na zvezni ravni prepoveduje priznanje homoseksualnih porok.

Romney je po objavi Obamovega stališča ponovil, da je zanj poroka le zveza med moškim in žensko. Pravi še, da da ne podpira niti civilnih zvez, saj so to le poroke z drugim imenom, podpira pa nekatere ugodnosti za homoseksualne pare, kot so obiski v bolnišnicah.

Obamo je skoraj premagal zapornik

Kako močan je odpor nekaterih Američanov do predsednika Baracka Obame, priča tudi podatek, da so demokratski volilci na torkovih strankarskih volitvah za izbiro predsedniškega kandidata v Zahodni Virginiji dali 41 odstotkov glasov človeku, ki trenutno sedi v teksaškem zaporu.

Obama je sicer zmagal z 59 odstotki glasov, vendar pa je imel proti sebi le 53-letnega Keitha Judda, večnega predsedniškega kandidata, ki je trenutno zaprt v Texarkani zaradi grozilnih pisem univerzi Nove Mehike.

Judd je plačal 2500 dolarjev in izpolnil prijavnico, kar je bilo dovolj, da se je uvrstil na glasovnico. Na koncu je dobil kar 72.544 glasov, Obama pa malce manj kot 106.000. V desetih od 55 okrožij je Judd Obamo tudi premagal.

STA


Najbolj brano