Obama kljub pritisku Kitajske sprejel dalajlamo

Ameriški predsednik Barack Obama je danes sprejel tibetanskega duhovnega voditelja dalajlamo. Čeprav sta se sestala daleč od oči novinarjev, je srečanje vzbudilo oster odziv Kitajske. Hujših posledic za odnose med državama sicer najverjetneje ne bo, kot jih tudi ni bilo po dveh prejšnjih podobnih srečanjih.

 Ameriški predsednik Barack Obama je danes sprejel tibetanskega duhovnega voditelja dalajlamo Foto: Neva Volarič
Ameriški predsednik Barack Obama je danes sprejel tibetanskega duhovnega voditelja dalajlamo Foto: Neva Volarič

WASHINGTON > Dalajlama je leta 1959 pobegnil s Tibeta v Indijo. Kitajska mu očita, da zagovarja separatistične težnje Tibeta. Zunanje ministrstvo v Pekingu ga je pred srečanjem z Barackom Obamo označilo kot volka v ovčji preobleki in zagrozilo, da bo srečanje v Beli hiši škodovalo odnosom med ZDA in Kitajsko.

“Kitajska odločno nasprotuje temu srečanju,” je še pred srečanjem izjavila tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva v Pekingu Hua Chunying. “Pozivamo ameriško stran, naj zaskrbljenost Kitajske resno vzame in nemudoma odpove načrtovano srečanje,” je nadaljevala in dodala, da predstavlja srečanje Obame z dalajlamo hudo vmešavanje v notranje zadeve Kitajske in bo poslabšalo kitajsko-ameriške odnose.

Po srečanju je namestnik kitajskega zunanjega ministra Zhang Yesui na pogovore poklical ameriškega odpravnika poslov v Pekingu Daniela Kritenbrinka in mu izrazil protest ob potezi Obame, poroča francoska tiskovna agencija AFP. “Kitajska izraža močno ogorčenost in nasprotovanje,” kitajska državna tiskovna agencija Xinhua navaja besede Zhanga.

A Kitajska je podobno grozila že tudi leta 2010 in 2011, posledic pa ni bilo. Državi sta na nek način talki drug druge, saj je Kitajska največja tuja upnica ZDA in je v njenem interesu, da se gospodarsko sodelovanje nadaljuje. Kljub temu pa se na srečanje Obame in dalajlame, dveh Nobelovih nagrajencev za mir, preprosto mora odzvati negativno.

Uradno stališče ZDA je, da je Tibet del Kitajske in Washington njegove samostojnosti ne podpira. Tudi dalajlama javno ne zahteva odcepitve Tibeta, ampak se zavzema le za več avtonomije.

V pogovoru za revijo Time je dalajlama pred obiskom Bele hiše pohvalil predsednika Kitajske Xi Jinpinga, da se dobro bori proti korupciji, obenem pa pripomnil, da je v državi še vedno preveč cenzure in da je treba posodobiti pravosodni sistem.

Bela hiša je sicer srečanje z dalajlamo izvedla brez ceremonij. Potekalo je v tako imenovani Sobi zemljevidov, ki se nahaja v stanovanjskem delu Bele hiše, in ne v Ovalni pisarni. Novinarjev ali fotografov niso pustili zraven, kasneje pa so le izdali kratko sporočilo za javnost.

V njem so po pričakovanjih med drugim zapisali, da je Obama na srečanju ponovil svojo “močno podporo ohranjanju edinstvenih verskih, kulturnih in jezikovnih tradicij Tibeta ter zaščiti človekovih pravic Tibetancev v Ljudski republiki Kitajski”. Obama tudi podpira dalajlamovo “srednjo pot” mirnega dialoga in Peking poziva k obnovi pogovorov z dalajlamo ter zavrača očitke, da naj bi imel dalajlama separatistično agendo.

STA


Najbolj brano