Ob posebnih okoliščinah nižja vrednost

Vlada bo pravno luknjo, skozi katero je občina Piran za javno dobro razglasila tudi vrtce in muzeje, zaprla z novelo zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin. Novela, ki bo med drugim lastnikom nepremičnin omogočala, da zaradi posebnih okoliščin, kot so naravne nesreče in požari, predlagajo znižanje vrednosti, je v javni razpravi do 27. decembra.

Občina Piran je kot javno dobro razglasila  vse občinske stavbe v javni rabi Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Občina Piran je kot javno dobro razglasila vse občinske stavbe v javni rabi Foto: Zdravko Primožič/Fpa

LJUBLJANA > Praksa je pokazala, da se v posebnih primerih posplošena tržna vrednost pomembno, za več kot 50 odstotkov razlikuje od dejanske tržne vrednosti, priznavajo na finančnem ministrstvu. Lastniki takšnih nepremičnin, ki so jim posebne okoliščine, kot so naravne nesreče ali požari, poškodovale ali uničile imetje, bodo zato lahko prosili za ugotavljanje posplošene tržne vrednosti na novo.

Lastnik bo za utemeljevanje upravičenosti do znižanja vrednosti potreboval ocene cenilcev, v prid ali proti znižanju pa bo odločala strokovna komisija, sestavljena iz ocenjevalcev vrednosti.

Ministrstvo za finance namerava v noveli zakona zapolniti tudi pravno praznino, ki jo je prva našla občina Piran, ko je kot javno dobro razglasila vse občinske stavbe v javni rabi. V torek objavljena novela, ki bo v javni razpravi do prihodnjega petka, bo kot javno dobro določila le zemljišča in objekte javne infrastrukture. Šole, vrtci, knjižnice in muzeji tako ne bodo sodili v ta krog.

Včeraj se je do sprememb opredelil vladni svet za izvajanje novega sistema obdavčitve nepremičnin. Predsednik sveta Darko Končan sporoča, da podpirajo predlagane spremembe. V priporočilih so podprli rešitev za spremembo posplošene tržne vrednosti nepremičnine, če posebne okoliščine za več kot 50 odstotkov vplivajo na njeno dejansko vrednost. Dopuščajo tudi možnost, da bi bilo spremembo vrednosti zaradi posebnih okoliščin možno uveljavljati ob 30-odstotni spremembi dejanske vrednosti.

Novela zakona postavlja tudi natančnejša pravila za oddajanje nepremičnin v najem. Lastniki si bodo namreč s poročanjem o najemnih poslih znižali davčno stopnjo za nerezidenčno nepremičnino z 0,5 na 0,15 odstotka. Vladni svet podpira zamisel, da bo geodetska uprava (Gurs) upoštevala samo najemne pogodbe, pri katerih najemnina ne bo za več kot polovico odstopala od povprečne najemnine za podobne nepremičnine na nekem območju. “Takšno rešitev je svet podprl na podlagi podatkov Gursa, da so lastniki v zadnjem času prijavili veliko število najemnih pogodb za simbolično najemnino, kar po mnenju sveta ni dopustno šteti za normalni tržni najem,” pojasnjuje Končan. JK


Najbolj brano