O fiskalnem pravilu konkretneje maja

Politični vrh se je danes dogovoril, da bodo na današnji izredni seji DZ o fiskalnem pravilu opravili le predstavitve poslanskih stališč. Predsednik DZ Janko Veber je povedal, da bo nato sejo prekinil, sejo pa bodo nadaljevali 7. maja.

Predsednik DZ Janko Veber Foto: STA
Predsednik DZ Janko Veber Foto: STA

LJUBLJANA> Do takrat bo vlada po Vebrovih pojasnilih pripravila ustrezne podatke, na podlagi katerih bo možno nadaljevati razpravo o tem, ali se predlaga sklep, s katerim se vrne ustavni zakon nazaj v postopek ustavni komisiji. “Gre za soglasen dogovor vseh strank, predlagatelj pa temu ne bo nasprotoval,” je še dejal Veber.

Predsednica vlade Alenka Bratušek je po današnjem političnem vrhu izrazila veselje, da so se vse politične stranke uspele poenotiti v tem, da je treba pred odločanjem o fiskalnem pravilu dobiti nove javnofinančne izračune, ki bodo temeljili na novih makroekonomskih ocenah.

“Veseli me, da se zavedamo, da mora biti fiskalno pravilo, ki bo zapisano, takšno, da bo izvedljivo v praksi,” je poudarila premierka. Dodala je, da “nam samo to, da nekaj zapišemo in potem tega ne bomo mogli izvajati, ne bo prav nič pomagalo”.

Na vprašanje, ali bo PS po teh izračunih pripravljena pri letu uveljavitve pravila pristati na leto 2015, je premierka odgovorila, da ne želi špekulirati in na pamet ugibati, katero leto je pravo. “Dogovor je bil, da se na podlagi teh izračunov in številk, ki jih bomo imeli pred seboj, vsi skupaj pogovarjamo in da se bomo dogovorili, kaj je izvedljivo. In enako velja za PS,” je poudarila.

Glede pribitkov na slovenske obveznice je pojasnila, da se ti spreminjajo z dneva v dan, z ure v uro. “Pomembni pa so pribitki samo na en dan, torej na tisti dan, ko se bomo šli zadolžiti,” je ocenila in dejala, da dogajanja na trgih spremlja dnevno.

“Še vedno sem prepričana, da je okoli Slovenije bistveno preveč špekulacij,” je izpostavila. Če bi analitiki pogledali podatke o Sloveniji, od javnega dolga, stopnje brezposelnosti, tudi do velikosti našega bančnega sistema, bi bile te številke po njenem mnenju drugačne.

Bratuškova je zagotovila, da bo vlada zelo v kratkem pripravila program stabilnosti in nacionalni reformi program.

STA


Najbolj brano