Nussdorferjeva in Amnesty International: država naj se opraviči izbrisanim

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer se je danes sestala s predstavnikoma Amnesty International Slovenije (AIS). Pogovorjali so se o romski problematiki in se pri tem strinjali, da mora pri urejanju te problematike aktivno posredovati država.

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer (na fotografiji) in predstavniki Amnesty International so se med drugim strinjali, da je po 22 letih nujno, da država poglavje izbrisanih uredi tudi z opravičilom vsem prizadetim ter s  kaznovanjem krivcev Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer (na fotografiji) in predstavniki Amnesty International so se med drugim strinjali, da je po 22 letih nujno, da država poglavje izbrisanih uredi tudi z opravičilom vsem prizadetim ter s kaznovanjem krivcev Foto: Tomaž Primožič/Fpa

LJUBLJANA > Prišli so tudi do sklepa, da je treba vsem izbrisanim zagotoviti nadomestila.

Vlasta Nussdorfer in njen namestnik Jernej Rovšek sta se danes srečala z namestnico direktorice AIS za področje kampanj in komunikacij Metko Naglič in vodjo projektov pri AIS Blažem Kovačem.

Govorili so o odprtih vprašanjih na področju urejanja romske problematike na nacionalni ravni in na ravneh lokalnih skupnosti.

Strinjali so se, da se preveliko breme za reševanje nalaga civilni družbi in lokalnim skupnostim. Pri urejanju te problematike mora aktivno vstopiti država, varuhinja in predstavnika AIS pa so razmišljali o možnostih njenega ukrepanja brez strategije, so sporočili iz urada varuha človekovih pravic.

Kovač je na srečanju spomnil še na nedavno objavljeno sporočilo Komisarja Sveta Evrope za človekove pravice Nilsa Muižnieksa do reševanja problematike izbrisanih, ki med drugim poudarja, da Slovenija ni ustrezno vključila izbrisanih v pogovore, ki zadevajo njihovo lastno usodo.

Sogovorniki so se strinjali z njegovimi stališči, da je treba vsem izbrisanim zagotoviti nadomestila in tistim, ki to želijo, omogočiti ponovno vključitev v slovensko družbo in da je posebno pozornost treba posvetiti človekovim pravicam najranljivejših skupin, predvsem otrokom izbrisanih.

Strinjali so se tudi, da je po 22 letih nujno, da država to poglavje uredi tudi z opravičilom vsem prizadetim ter s kaznovanjem krivcev za storjene krivice in povzročeno škodo, so pri uradu še zapisali v sporočilu.

STA


Najbolj brano