Novinarji vlado pozivajo k umiku načrtovanega dviga DDV za časopise in revije

Novinarji nekaterih medijev ter Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije so danes pozvali vlado, naj umakne načrtovani dvig DDV za časopise in revije, saj da bi imel predvideni ukrep razmeroma majhno korist za proračun, hudo pa bi obremenil izdajatelje časopisov in revij.

 Foto: Stanko Gruden
Foto: Stanko Gruden

LJUBLJANA> Dvig stopnje DDV z 8,5 na 20 odstotkov bi namreč najprej v stečaj pahnil več malih izdajateljev, ki predstavljajo štiri petine vseh izdajateljev, pojasnjujejo v pozivu vladi, ki so ga poslali iz Društva novinarjev Slovenije.

Poziv vladi so podprli aktivi novinarjev Dela, Dnevnika, Večera, informativnega programa TV Slovenija, Radia Slovenija, Primorskih novic, Dolenjskega lista in Štajerskega tednika, aktiv Celje DNS, uredništvi Mladine in Žurnala, Pomurski aktiv DNS, novinarji Gorenjskega glasa, Sindikat novinarjev Slovenije in Društvo novinarjev Slovenije. S pozivom so seznanili tudi finančnega ministra Janeza Šušteršiča in ministra za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žigo Turka, direktorja direktorata za medije Mira Petka in vodje poslanskih skupin.

Na kratek rok bo zvišanje stopnje DDV v zaprtje prisilil več manjših, predvsem lokalnih medijev, na srednji rok pa tudi večje medijske družbe, ki bodo prisiljene v dodatno rezanje stroškov in zelo verjetno tudi v odpuščanja, poudarjajo.

"To bo nedvomno vplivalo na kakovost informacij in ostalih medijskih vsebin, ki jih tiskani mediji posredujejo bralcem, s tem pa tudi zmanjšal obseg mnenjsko različnih zgodb oziroma pogledov, kar bi se zagotovo odrazilo na ustavno zagotovljeni pravici državljanov do obveščenosti," izpostavljajo.

Po mnenju novinarjev gre za ukrep, ki je proračunsko izrazito kratkoročen in nespameten, dolgoročno pa prinaša negativne posledice za celotno panogo.

"V prvem polnem letu veljavnosti višje stopnje DDV bi bil državni proračun po naših izračunih - če pri tem ne upoštevamo padca naklade, ki bi ga ta ukrep zagotovo povzročil - 'bogatejši' za največ 15 milijonov evrov, medtem ko bi bil izplen že v drugem letu bistveno manjši, po nekaterih ocenah tudi za tretjino," navajajo.

Če bi prišlo do napovedanega dviga DDV za časopise in revije, bi bil takšen ukrep tudi v popolnem nasprotju s prakso v veliki večini držav EU, kar so v preteklosti po pojasnilih novinarjev že večkrat opozorili komisarji Evropske komisije.

Večina držav članic je prav zaradi posebnega pomena tiskanih medijev za družbo tudi v času krize ohranila nižjo ali celo ničelno stopnjo DDV, ki jo podpirajo tudi mednarodne novinarske organizacije in združenja izdajateljev.

Ob tem poudarjajo, da so bili slovenski mediji v zadnjih letih tisti, ki so odkrili številne nepravilnosti, sume nezakonitih dejanj in druge družbene anomalije, na podlagi katerih so bile sprožene tudi policijske preiskave oz. so bile podlaga za delo organov pregona.

"Posebej v kriznem času bi morali medijsko polje, ki pomeni ključno mesto javne razprave, vzpodbujati, stimulirati in ne zavirati ali dušiti, saj ravno preko medijev poteka pomembna izmenjava stališč in mnenj, kar lahko vodi tudi do novih rešitev, pomembnih za izhod iz krize," opozarjajo.

Vlado pozivajo, naj predlog o dvigu DDV za časopise in revije takoj umakne in namesto tega omogoči "razmere, v katerih bodo lahko vsi mediji brez pritiskov 'od zunaj' opravljali svojo dolžnost".

STA


Najbolj brano