Novi list: Bo Slovenija trdila, da je Savudrija slovenska?

Čeprav bi to morala biti zgolj formalnost, slovenska vlada ni potrdila predloga predmeta spora arbitraže o meji med Hrvaško in Slovenijo, danes piše Novi list. Če bo slovenska vlada sprejela stališče o kopenski meji s Hrvaško na rtu Savudrija, bo spor o meji preoblikovan v zahtevo po hrvaškem ozemlju, dodaja reški časnik.

Če bo slovenska vlada sprejela stališče o kopenski meji s Hrvaško na rtu Savudrija, bo spor o meji preoblikovan v zahtevo po hrvaškem ozemlju, poroča reški časnik Novi list Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Če bo slovenska vlada sprejela stališče o kopenski meji s Hrvaško na rtu Savudrija, bo spor o meji preoblikovan v zahtevo po hrvaškem ozemlju, poroča reški časnik Novi list Foto: Zdravko Primožič/Fpa

ZAGREB> Sklicuje se na poročanje kolegov iz ljubljanskega Dela, ki so v torek pisali, da naj bi “nekateri iz t.i. koalicije prvakov strank, ki je pred slabimi tremi leti vložila zahtevo za izvedbo referenduma o arbitražnem sporu, menili, da bi pred arbitražnimi sodniki zagovarjali državno mejo skladno z zgodovinskimi mejami občine Piran”, ki je potekala do rta Savudrija.

Gre za zahteve, ki so jih imeli SDS in številni drugi posamezniki, ki so od takratnega premierja Boruta Pahorja zahtevali, naj pogojuje deblokado hrvaških pristopnih pogajanj s sprejetjem predloga o meddržavni mejni črti ob nekdanjih mejah občine Piran, ker bi samo na ta način Slovenija lahko dobila izhod na odprto morje, dodaja.

Zato v Sloveniji vztrajajo, da je treba spremeniti kopensko mejo, da bi lahko spremenili tudi mejo na morju in bi Slovenija dobila izhod do odprtega morja, vključno s celotnim Piranskim zalivom.

“Sicer pa dobro vemo, da pol obale Piranskega zaliva pripada Hrvaški,” izpostavlja časnik, ki dodaja, da je zanimiv čas, ko se pojavljajo nove slovenske zahteve.

“Janševa vlada je pred padcem in država je morda pred predčasnimi volitvami, treba je ratificirati hrvaško pristopno pogodbo, kar Janša pogojuje z umikom hrvaških tožb proti LB in NLB,” poudarja.

“Zdi se, da se je Janša odločil dodatno radikalizirati slovenska stališča in znova obnoviti teritorialne zahteve do Hrvaške, a ne, ker bi upal, da bo arbitražno sodišče lahko ugodilo takšnim zahtevam, temveč zagotovo iz veliko bolj profanih razlogov,” sklene Novi list.

Večernji list pa navaja, da bo slovenska vlada o predlogu predmeta arbitraže znova razpravljala ta teden. Dodaja, da neuradno obstaja možnost, da bi zaprosila arbitražno sodišče za podaljšanje roka za oddajo memoranduma, ki je z arbitražnim sporazumom določen za 11. februar.

STA


Najbolj brano