Nova ugibanja glede smrti Jaserja Arafata

Švicarski strokovnjaki so danes sporočili, da je bil pokojni palestinski voditelj Jaser Arafat zastrupljen s polonijem, nimajo pa dokaza, da je zaradi te radioaktivne snovi umrl.

Švicarski strokovnjaki so danes sporočili, da je bil pokojni palestinski voditelj Jaser Arafat zastrupljen s polonijem, nimajo pa dokaza, da je zaradi te radioaktivne snovi umrl Foto: Arhiv Pn
Švicarski strokovnjaki so danes sporočili, da je bil pokojni palestinski voditelj Jaser Arafat zastrupljen s polonijem, nimajo pa dokaza, da je zaradi te radioaktivne snovi umrl Foto: Arhiv Pn

ŽENEVA > “Ali lahko izključimo polonij kot vzrok smrti? Odgovor je očitno ne. Ali lahko z gotovostjo rečemo, da je polonij vzrok smrti predsednika Arafata? Odgovor je ne,” je ob predstavitvi ugotovitev dejal strokovnjak za radiacijo Francois Bochud iz univerzitetne bolnišnice v Lozani.

Švicarski strokovnjaki dodajajo, da je zaradi časovne oddaljenosti smrti Jaserja Arafata od analize njegovih posmrtnih ostankov težko priti do jasnih zaključkov.

Kot je pojasnil Bochud, so v Arafatovih posmrtnih ostankih izmerili 20-krat večjo raven polonija, kot jo izmerijo pri svojih raziskavah. “To po definiciji nakazuje na vpletenost tretje strani,” je izjavil Bochud. “Naši rezultati ponujajo zmerno podporo teoriji zastrupitve,” je dodal.

“Zločin je zagrešila država”

Njegov kolega Patrice Mangin je pristavil, da bi bile ugotovitve njihovega laboratorija nedvoumne, če bi biološke vzorce pokojnega palestinskega voditelja prejeli takoj po njegovi smrti pred devetimi leti.

Član izvršnega odbora Palestinske osvobodilne organizacije (PLO) Vasel Abu Jusef je danes pozval k mednarodni preiskavi “umora” Jaserja Arafata. “Rezultati testov dokazujejo, da je bil Arafat zastrupljen s polonijem, in to snov imajo v lasti države, ne ljudje, kar pomeni, da je zločin zagrešila država,” je dejal Jusef.

Pozval je k oblikovanju mednarodnega odbora, ki naj bi, tako kot v primeru umora libanonskega premierja Rafika Haririja, preiskal Arafatovo smrt.

Izrael je medtem znova zagotovil, da ni imel ničesar z Arafatovo smrtjo. V bolezni palestinskega voditelja Izrael ni igral nobene vloge in “ga zagotovo ni zastrupil”, je zagotovil zaupnik takratnega izraelskega premierja Ariela Šarona, Dov Vajsglas.

“Izrael je morda zloben, a ni neumen”

“Ne vem, o čem so razmišljali vsi na vseh koncih, a to, da o umoru Arafata ni razmišljal premier ali njegova okolica, vam zagotavljam,” je dejal Šaronov tesen sodelavec. V luči kritik je sarkastično dodal: “Izrael je morda zloben, a ni neumen.”

Dodal je, da za Izrael ne bi imelo smisla umoriti Arafata konec leta 2004, ko je bil že izoliran v obleganem predsedniškem kompleksu Mukata v Ramali. “Zakaj bi na njem tratili strup?” se je vprašal Vajsglas.

Arafat je umrl 11. novembra 2004 v starosti 75 let, potem ko je mesec dni prej zbolel. V tem času niso ugotovili vzroka njegove bolezni, po smrti pa na željo njegove vdove niso opravili obdukcije. Kasneje so se pojavile obtožbe o umoru, zato so njegovo truplo novembra 2012 izkopali. Vzorce za analizo so poleg švicarskih zaupali še francoskim in ruskim forenzičnim strokovnjakom.

STA


Najbolj brano