Nov udarec za “espeje”

Vlada namerava z julijem dodobra povišati zdravstvene prispevke za samostojne podjetnike, čemur pa v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) odločno nasprotujejo. Dodatne obremenitve bi še bolj otežile položaj malih podjetnikov in tistih, ki šele stopajo na samostojno pot podjetništva, opozarjajo.

Vojko Valič: “Nesmiselno je, da skuša  država dodatno obremeniti prav tiste, ki že sedaj komaj zmorejo preživeti pod težo vseh stroškov in davkov.”
Vojko Valič: “Nesmiselno je, da skuša država dodatno obremeniti prav tiste, ki že sedaj komaj zmorejo preživeti pod težo vseh stroškov in davkov.” 

KOPER, SLOVENIJA>Samostojni podjetniki zdaj plačujejo zdravstveni prispevek v višini 13,45 odstotka minimalne plače (783,66 evra), kar znaša 105,40 evrov mesečno. “Z zvišanjem minimalne osnove na 1,5-kratnik minimalne plače, ki bi ga naj po novem plačevali podjetniki, bi zdravstveni prispevek znašal 172 evrov mesečno, medtem ko bi morali popoldanski samostojni podjetniki plačevati namesto sedanjih 4,55 evra kar 25 evrov na mesec, zato ne bo malo takšnih, ki bodo primorani prenehati opravljati registrirano dejavnost,” opozarjajo v OZS.

Z intervencijskim ukrepom zvišanja prispevkov za zdravstveno zavarovanje namerava vlada zmanjšati primanjkljaj v zdravstveni blagajni; ta znaša skoraj 50 milijonov evrov. Ukrep bo prizadel tudi samozavarovane, avtorske pogodbenike in kmete.

Več sive ekonomije

Zvišanje zdravstvenih prispevkov za samostojne podjetnike je prejšnji teden napovedal minister za zdravje Tomaž Gantar. “Praviloma v zdravstveno blagajno vplačujejo pol manj kot redno zaposleni, kar se zdi nepravično in zdaj ta količnik povišujemo,” je pojasnil.

V OZS so prepričani, da bo reševanje krize zgolj z dvigom dajatev najranljivejših skupin podjetnikov še dodatno okrepilo trg sive ekonomije ter iskanje vseh drugih možnosti in načinov za preživetje manjših delodajalcev. Ob tem opozarjajo, da nima vlada nobenih dokazov, da bi samostojni podjetniki res neupravičeno plačevali manj prispevkov kot ostali zaposleni, oziroma da bi prikazovali prenizek dobiček.

Za racionalizacijo naročil v zdravstvu

Primanjkljaj v zdravstveni blagajni je sicer treba zmanjšati, vendar ne na račun dviga prispevne stopnje, temveč z racionalizacijo naročil v zdravstvu, delovnih postopkov in učinkovitega, družbeno odgovornega vodenja zdravstvenih zavodov, so odločeni obrtniki.

“Nesmiselno je, da skuša zdaj država dodatno obremeniti prav tiste, ki že sedaj komaj zmorejo preživeti pod težo vseh stroškov in davkov,” se jezi koprski gostinec Vojko Valič. Sam je sicer od lani v pokoju, a kot podpredsednik koprske obrtne zbornice še predobro ve, kako težko se skozi mesec že sedaj prebijajo premnogi njegovi kolegi. “Vsak kmet ve, da če hoče pokriti višje stroške, mora več delati, saj mora več zaslužiti. A komu naj prodamo? Ljudje nimajo, kupna moč je padla,” opozarja Valič. “Dodatnih 70 evrov na mesec bi pomenilo smrt! Že tako delamo samo za stroške, promet je v zadnjih letih precej upadel. S takšnimi ukrepi nas država prav stiska v kot,” je obupana frizerka iz Kopra.

PETRA VIDRIH


Najbolj brano