Notranji ministri procesa Brdo tudi o poplavah na Balkanu

Na Brdu pri Kranju se je danes začelo neformalno srečanje notranjih ministrov v okviru procesa Brdo. Udeležujejo se ga delegacije članic procesa iz Avstrije, Albanije, BiH, Črne gore, Hrvaške, Kosova, Makedonije, Slovenije in Srbije ter številne mednarodne organizacije. Ministri bodo govorili tudi o nedavnih poplavah na Balkanu.

Notranji ministri procesa Brdo govorijo tudi o poplavah na Balkanu Foto: STA
Notranji ministri procesa Brdo govorijo tudi o poplavah na Balkanu Foto: STA

BRDO PRI KRANJU > Gostitelja, notranja ministra Slovenije in Hrvaške, Gregor Virant in Ranko Ostojić, sta v uvodnih nagovorih nakazala teme, s katerimi se proces Brdo odziva na aktualne trende in izzive na področju notranje varnosti, spomnila pa sta tudi na tragične dogodke, ki so se pred časom zgodili v regiji, so sporočili z notranjega ministrstva.

Vezi v regiji so še močne

Po katastrofalnih poplavah v Srbiji, BiH in na Hrvaškem v maju je minister Virant, ki opravlja tekoče posle, v nagovoru dejal, da so z zaskrbljenostjo spremljali tamkajšnje dogajanje. “Odziv naših inštitucij in velikega števila posameznikov je bil hiter in opazen. Izkazalo se je, da so medsebojne vezi v regiji močne in nas lahko navdajajo s ponosom. K temu prispevajo tudi dogodki, kot je današnji, in sodelovanja naših strokovnjakov, ki marsikdaj prerastejo v prijateljstva,” je dejal Virant.

Dodal je, da bodo z zanimanjem prisluhnili informacijam kolegov iz prizadetih držav o trenutnem stanju na terenu in tudi o tem, kje bi še posebej potrebovali pomoč, ne samo zdaj, ampak tudi v prihodnje. Zagotovil jim je nadaljnjo pomoč in vso podporo pri reševanju težke situacije.

Pomoč Zahodnemu Balkanu v procesu približevanja standardom EU

V nadaljevanju bodo udeleženci razpravljali o regionalnem sodelovanju, predvsem kar zadeva pomoč državam Zahodnega Balkana v procesu približevanja standardom EU. Te države so uspešno izvedle številne reforme na področju notranjih zadev, kar se, kot navajajo na notranjem ministrstvu, odraža tudi v statusu posameznih članic procesa Brdo.

Črna gora je tako z EU odprla pogajanja v okviru 24. poglavja, Srbija pa je začela poganja za članstvo in tudi že začela s screening procesom za 24. poglavje. Hrvaška, ki je že skoraj leto dni polnopravna članica EU, uspešno deli z državami regije svoje izkušnje in prispeva k skupni varnosti, tudi v okviru pomembnih regionalnih iniciativ. Slovenija vseskozi nudi svoje izkušnje in znanja in jih je pripravljena nuditi tudi vnaprej.

Proces Brdo botruje iniciativam za večjo varnost

Pred dvema letoma so si udeleženci procesa zastavili cilj, da tudi Evropska komisija dobi jasnejšo sliko o regionalnem sodelovanju - iniciativah, projektih, prizadevanjih držav in donatorjev - ter da proces Brdo s tem prispeva k učinkovitejšim in bolje koordiniranim prizadevanjem, ki naj bodo usmerjena k istemu cilju - izpolnjevanju pogojev predpristopnih pogajanj, dvigovanju standardov in krepitvi nacionalnih kapacitet odzivanja na tiste grožnje notranji varnosti, ki države povezujejo prek vseh geopolitičnih meja.

Proces Brdo je v času svojega obstoja botroval pomembnim iniciativam. Med iniciativami so na ministrstvu poudarili oceno ogroženosti zaradi organiziranega kriminala za Jugovzhodno Evropo (OCTA SEE), prenos dobrih praks na področju terorizma, mrežo strokovnjakov na področju operativnega sodelovanja v boju zoper grožnjo terorizma, projekt na področju vzpostavljanja pogojev za ustanavljanje skupnih preiskovalnih skupin na področju trgovine z ljudmi in spremljanje ukrepov držav Zahodnega Balkana po uvedbi vizumske liberalizacije.

Nadaljevanje projekta na področju terorizma

Notranji ministri bodo danes govorili tudi o nadaljevanju projekta na področju terorizma, ki naj bi prispeval k uspešnim nadaljnjim aktivnostim pri izmenjavi izkušenj, krepitvi nacionalnih kapacitet in sodelovanju v boju zoper terorizem in radikalizacijo.

STA


Najbolj brano