Ni jih prepričal, da ne bo šolnin

Minister za izobraževanje Jernej Pikalo in nasprotniki njegovega predloga zakona o visokem šolstvu se še vedno ne strinjajo o bistvu zakona: minister zagotavlja, da zakon nikakor ne uvaja šolnin, nasprotniki zakona pa trdijo prav nasprotno.

Jernej Pikalo Foto: Tamino Petelinsek
Jernej Pikalo Foto: Tamino Petelinsek

LJUBLJANA >Minister Jernej Pikalo pravi, da bo novi zakon pristrigel peruti visokošolskim tajkunom, in obljublja, da bo tudi nasprotnike zakona skušal prepričati, da res zakon, ki ga je predstavil včeraj, ne uvaja šolnin. Tudi državni sekretar na ministrstvu Mirko Pečarič je poudaril, da bo vsak državljan imel možnost do brezplačnega visokošolskega študija kadarkoli v življenju.

A nasprotnikov zakona, to je Študentsko društvo Iskra, jima ni uspelo prepričati, tako da za danes napovedujejo protest in zahtevajo umik zakona. “S tem zakonom stopamo korak dlje po poti uničenja skupnega dobrega v imenu večanja zasebnega profita. Šolnine predstavljajo mehanizem nadaljnjega izčrpavanja družin, ki bodo morale večji del svojih prihodkov namenjati za izobraževanje svojih otrok,” je prepričan Jaša Lategano iz Iskre. Nasprotnike podpira tudi sindikat Sviz.

Nasprotno pa predsednik Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Žiga Schmidt pravi, da je zakon korak v pravo smer tudi zato, ker še vedno ohranja brezplačen redni študij. Zato tudi ne vidi nobene potrebe po protestu. ŠOS smatra proteste kot skrajno sredstvo, če socialni dialog ne uspe. Ker pa se v zakonu ohranja brezplačno visoko šolstvo na rednem študiju, Schmidt ne vidi potrebe po protestih.

Minister Pikalo napovedanega protesta posebej ni želel komentirati. “Vsi, ki danes tukaj sedimo, smo zelo jasno proti šolninam in proti privatizaciji visokega šolstva, tako kar zadeva sredin protest, smo na isti strani,” poudarja Pikalo. S predlogom zakona o visokem šolstvu se strinjata tudi rektorja ljubljanske in primorske univerze Ivan Svetlik in Dragan Marušič.STA


Najbolj brano