Nevladniki: Etatizem pri oblikovanju delovnih skupin

Po mnenju predstavnikov CNVOS, društva Asociacija in Zveze Kulturnih društev Slovenije je ministrstvo za kulturo oblikovanje delovnih skupin, v okviru katerih naj bi potekal dialog z nevladnimi organizacijami oziroma s samozaposlenimi v kulturi, “zastavilo v maniri najhujšega etatizma”.

Minister za kulturo Uroš Grilc Foto: Nebojsa Tejic
Minister za kulturo Uroš Grilc Foto: Nebojsa Tejic

LJUBLJANA> Na ministrstvu so oblikovanje skupin napovedali 2. aprila.

Glede na to, da naj bi v eni od skupin šlo za dialog z nevladnimi organizacijami, bi bilo samoumevno pričakovati, da bodo nevladne organizacije v skupini zastopane preko svojih predstavnikov. A na ministrstvu so si zamislili drugače. Nevladne organizacije so pozvali, naj predlagajo svoje kandidate, nakar bo o tem, kdo si zasluži članstvo v skupini, presodilo kar ministrstvo samo, ponovno opozarjajo predstavniki nevladniških mrež.

V sporočilu za javnost, ki so ga posredovali iz Centra za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij (CNVOS), opozarjajo, da je ideja “skregana s temeljnimi načeli demokratičnega dialoga, po katerih vsaka stran sama določa, kdo jo bo v pogovorih predstavljal”.

Dopis s podobno vsebino so predstavniki treh nevladniških mrež že 3. aprila poslali ministru za kulturo Urošu Grilcu. V njem so predlagali, naj v skladu z že desetletno uveljavljeno prakso imenovanje predstavnikov v delovno skupino prepustijo nevladnim organizacijam. Z ministrstva za zdaj niso prejeli nobenega odgovora.

“Čeprav je predsednica vlade na veliko obljubljala dialog, se zdaj namesto njenih obljub na žalost uresničujejo napovedi njenega takratnega poslanca in zdajšnjega državnega sekretarja Gašparja Gašparja Mišiča. Kajti z menjavo vlade je kulturniška civilna družba očitno dobila samo drugega 'gazdo',” zaplet komentira direktor CNVOS Goran Forbici.

Predstavniki nevladniških mrež se ne morejo znebiti občutka, da gre Grilc po poti nekdanjega ministra, pristojnega za kulturo Žige Turka, v Pozitivni Sloveniji pa naj bi imeli kratek spomin. Spomnili so, da je bila ena “neslavnih potez” Turkovega “superministrstva” prav “vladna uzurpacija izbire predstavnikov športnih nevladnih organizacij v Svet Fundacije za šport”. Med najodločnejšimi nasprotniki novele pa so bili prav v Pozitivni Sloveniji.

STA


Najbolj brano