Nespoštovanje memoranduma o LB bo načelo kredibilnost Hrvaške

Zunanji minister Karl Erjavec je danes na seji odbora državnega zbora za zunanjo politiko dejal, da če Hrvaška ne bo spoštovala memoranduma glede Ljubljanske banke in se bodo postopki pred hrvaškimi sodišči nadaljevali, bo to načelo njeno mednarodno kredibilnost.

Zunanji minister Karl Erjavec je danes na seji odbora državnega zbora za zunanjo politiko dejal, da če Hrvaška ne bo spoštovala memoranduma glede Ljubljanske banke in se bodo postopki pred hrvaškimi sodišči nadaljevali, bo to načelo njeno mednarodno kredibilnost
Zunanji minister Karl Erjavec je danes na seji odbora državnega zbora za zunanjo politiko dejal, da če Hrvaška ne bo spoštovala memoranduma glede Ljubljanske banke in se bodo postopki pred hrvaškimi sodišči nadaljevali, bo to načelo njeno mednarodno kredibilnost 

LJUBLJANA> To pa je problem Hrvaške, ne Slovenije, je dodal zunanji minister Karl Erjavec.

Minister je dejal, da so ravno zato podpisali memorandum, sicer bi lahko zgolj kot stranka v postopku pristali na hrvaški “zastoj”. Ampak nespoštovanje tega dogovora potem ne bi bilo kršenje mednarodnih obveznosti, je pojasnil.

Vprašanje LB čim prej pred Banko za mednarodne poravnave

Erjavec pričakuje, da bo Hrvaška spoštovala memorandum o LB, o čemer je dobil zagotovila prejšnji teden v Zagrebu ob obisku predsednika republike Boruta Pahorja. S kolegico Vesno Pusić sta se dogovorila, da bosta pospešila prizadevanja, da vprašanje LB pride čim prej pred Banko za mednarodne poravnave v Baslu.

S Pusićevo pripravljata skupno pismo baselski banki in drugim državam naslednicam, še prej pa naj bi se sešla oba finančna strokovnjaka za to vprašanje, je poslancem razložil Erjavec.

Jerovšek: “Hrvaška krši memorandum”

Poslanec opozicijske SDS Jožef Jerovšek je v vprašanju ministru ocenil, da Hrvaška memorandum, s katerim naj bi se postopki proti LB in NLB pred hrvaškimi sodišči ustavili, “flagrantno krši”. Zanimala ga je tudi vsebina hrvaškega memoranduma za arbitražno sodišče, ki bo določilo mejo med Slovenijo in Hrvaško. Jerovšek je predlagal, da bi se tudi DZ še pravočasno seznanil z vsebino hrvaškega memoranduma.

Erjavec mu je odgovoril, da skupina strokovnjakov na MZZ še preučuje hrvaški zagovor pred arbitražnim sodiščem in da ga bo obravnaval tudi DZ, ko bo skupina pripravila izhodišča za slovenski odgovor. Do te obravnave bi lahko prišlo po parlamentarnih počitnicah, sicer pa mora Slovenija odgovor arbitražnemu sodišču poslati do 11. novembra, je pojasnil minister.

Dodal je še, da hrvaški memorandum nima “nerazumnih zahtev”, kot na primer, da naj bi Hrvaška zahtevala Portorož, kar se je pojavljalo v nekaterih medijih. Jerovšek pa je te Erjavčeve besede in “hvaljenje skromnosti hrvaškega memoranduma” ocenil za “spodrsljaj”, česar da Hrvaška ne dela.

Bo Slovenija uvedla omejitve za hrvaške delavce?

Ljudmilo Novak (NSi) je zanimalo, ali bo Slovenija ob vstopu Hrvaške v Evropsko unijo 1. julija letos uvedla omejitve za hrvaške delavce, ki bi želeli delati v Sloveniji. Erjavec je pojasnil, da to prvenstveno ureja ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, da pa vprašanje spremljajo tudi na zunanjem ministrstvu.

Stališče za zdaj še ni pripravljeno, ko bo, ga bo vlada obravnavala in sprejela odločitev, je povedal Erjavec in dodal, da je treba paziti, da se z morebitno uvedbo omejitev ne bo naredilo več škode kot koristi. Omejitev je za zdaj v okviru EU uvedla le Nizozemska.

Slovenija zagovarja politično rešitev vprašanja Sirije

Na ministra so člani OZP naslovili tudi vprašanje glede Sirije, pri čemer je Erjavec pojasnil, da gre za “zelo zapleteno, zahtevno vprašanje” in da Slovenija vseskozi zagovarja tudi politično rešitev, saj da bi lahko kakršenkoli mednarodni vojaški poseg vplival na položaj v celotni regiji.

Slovenija podpira osnutek resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov, ki temelji na načrtu skupine za Sirijo, kot pomemben korak naprej pa je ocenil tudi dogovor med zunanjima ministroma ZDA in Rusije Johna Kerryja in Sergeja Lavrova v Moskvi prejšnji teden, da bi se vprašanje Sirije reševalo na mednarodni konferenci. O sirski krizi sta z Lavrovom govorila tudi na njegovem obisku v Sloveniji v začetku meseca.

V okviru EU je bila Slovenija vseskozi proti umiku embarga na dobavo orožja katerikoli strani v Siriji, a je nato nekdanji premier Janez Janša na zadnjem vrhu povezave to stališče spremenil, je pojasnil Erjavec. Janša je to odločitev primerjal z dogodki v 90. letih prejšnjega stoletja in da uporniki potrebujejo pomoč proti zatiralskemu režimu, je še pojasnil minister, a opozoril, da je tu predvsem nevarnost, da orožje pride v napačne roke.

Diplomatsko-konzularnih predstavništev ne bodo zapirali

Erjavec je Jožefu Kuniču (PS) odgovarjal glede vpliva napovedanih varčevalnih ukrepov na delo MZZ in pojasnil, da vplivi bodo, vendar pa ne v smislu zapiranja kakih diplomatsko-konzularnih predstavništev (DKP).

Prihranki so tu premajhni, je dejal in povedal, da so z zadnjim zapiranjem DKP prihranili 2,5 milijona evrov, kar pa je v primerjavi s slabih deset milijard evrov vrednim proračunom “minorno”.

Poleg tega je brez diplomatske prisotnosti težko izvajati gospodarsko diplomacijo, vendar bodo kljub temu diplomatsko mrežo naredili bolj učinkovito, je pojasnil minister in ponovil že znane načrte po odprtju veleposlaništva v kaki zalivski državi, pa tudi kje v osrednji Afriki.

Slovenija bo za razvojno sodelovanje prispevala manj kot se je zavezala

OZP se je seznanil tudi s poročilom o mednarodnem razvojnem sodelovanju Slovenije v lanskem letu, ki kaže, da se Slovenija oddaljuje od lastnih mednarodnih zavez, da bo do leta 2015 za razvojno sodelovanje namenila 0,33 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) oziroma okoli 120 milijonov evrov.

Lani je bil prispevek Slovenije 0,13 odstotka BDP oziroma 45 milijonov evrov, moral pa bi biti že na 0,23 odstotka (80 milijonov evrov). Kljub temu je to v luči krize primerljivo z drugimi državami EU v svoji skupini. Cilje v celotni EU dosega le pet držav, je pojasnil državni sekretar na MZZ Božo Cerar.

STA


Najbolj brano