Nepremičninski zakon danes pred ustavnimi sodniki

Zahteve za presojo ustavnosti letos uveljavljenega zakona o davku na nepremičnine se kar množijo. Včeraj jo je na ustavno sodišče vložila še Skupnost občin Slovenije, ustavno presojo spornega davka pa so soglasno podprli tudi državni svetniki.

Poslanci DS so včeraj v en glas nastopili proti nepremičninskemu zakonu Foto: STA
Poslanci DS so včeraj v en glas nastopili proti nepremičninskemu zakonu Foto: STA

LJUBLJANA > V Skupnosti občin Slovenije (SOS) menijo, da bo zakon posegel v avtonomijo lokalnih skupnosti.

Ustavno sodišče bo zahtevo za ustavno presojo zakona o davku na nepremičnine prvič obravnavalo na današnji seji, ko bo predvidoma tudi odločalo o predlogu za začasno zadržanje izvajanja. Vlada slednjemu ni naklonjena. Državna sekretarka na finančnem ministrstvu Mateja Vraničar je včeraj ponovno opozorila, da bi v primeru zadržanja zakona nastale težje popravljive posledice kot v primeru nezadržanja in nato ugotovitve, da je zakon v neskladju z ustavo.

Ker bodo občine morale plačevati davek na nepremičnine v svoji lasti, bodo njihovi prilivi za okoli 40 milijonov evrov nižji, ocenjujejo.

Le za lokalne skupnosti

Obseg nalog, na primer na področju izobraževanja, zdravstva, športa in komunale, pa ne bo nič manjši. Posledica bodo ali višji stroški za občane ali nižja kakovost opravljenih nalog, opozarjajo. Zato pričakujejo, da bo ustavno sodišče začasno zadržalo izvajanje zakona in zakonodajalcu naložilo, naj odpravi neskladja z ustavo. A za razliko od ostalih doslej vloženih zahtev v skupnosti občin ne predlagajo razveljavitev celotnega zakona, ampak odpravo v tistih delih, ki se nanašajo na delovanje lokalnih skupnosti.

Enotni tudi svetniki

Zakon bodo v ustavno presojo poslali še državni svetniki, ki so včeraj soglasno podprli zahtevo interesne skupine kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev. “Stanovanja so obdavčena, kot da bi prinašala nek donos, ne pa kot da je to enkraten nakup in pridobitev neke dobrine, ki jo človek lahko uporablja vse življenje,” je opozoril Alojz Kovšca. “To je tako, kot če bi za avtomobil plačevali davek za ves čas uporabe,” je dodal. NR


Najbolj brano