Nemški mediji: Vlagatelji spet verjamejo v Slovenijo

Vodilna nemška medija, poslovni časnik Handelsblatt in dnevnik Die Welt, sta v minulih dneh v spletnih izdajah povzela pisanje agencije Bloomberg o tem, da trgi zopet pridobivajo zaupanje v Slovenijo. Prispevek poudarja ključno vlogo največjega svetovnega upravljalca premoženja Blackrock.

Alenka Bratušek s šefom evroskupine Jeroen Dijsselbloem Foto: STA
Alenka Bratušek s šefom evroskupine Jeroen Dijsselbloem Foto: STA

BERLIN > Prispevek navaja, da je investicijski velikan Blackrock konec septembra objavil pozitivno oceno slovenskih državnih obveznic in začel v večji meri kupovati dolžniške vrednostne papirje države.

Lutz Röhmeyer iz Landesbank Berlin je prepričan, da so slovenske obveznice prenizko vrednotene, saj ima Slovenija v primerjavi s Španijo boljše osnovne makroekonomske podatke, manj težav s konkurenčnostjo in boljšo bonitetno oceno.

Tudi upravljalec premoženja Bluebay Asset in Landesbank Berlin sta po navedbah avtorjev prispevka v zadnjih tednih kupovala slovenske obveznice in pri tem stavila na to, da Slovenija ne bo potrebovala programa pomoči.

Vse to je znižalo zahtevano donosnost na slovenske obveznice na sekundarnem trgu, ki so se v zadnjih štirih tednih po podatkih Bloomberga odrezale najbolj med vsemi dolžniškimi vrednostnimi papirji razvitih držav.

"Prepričani smo, da trenutni zahtevani donosi niso v skladu s temeljno sliko Slovenije. Trenutno se zadeve premikajo v pravo smer," je povedal upravljalec skladov pri Bluebay Russel Matthews.

Blackrock je po navedbah Scotta Thiela, enega vodilnih v družbi za naložbe s fiksnimi donosi, velik navdušenec nad obveznicami obrobnih članic evrskega območja. V zadnjih tednih je dajal večji poudarek na slovenske in portugalske obveznice.

Slovenske obveznice so v zadnjih štirih tednih vlagateljem zagotovile donos v višini 4,1 odstotka, kar je še vedno bistveno več od portugalskih (2,8 odstotka) in španskih (1,8 odstotka).

Donos do dospetja na desetletne slovenske obveznice se je v zadnjih tednih znižal za približno 0,4 odstotne točke na 5,7 odstotka, kar je pod zahtevano donosnostjo na portugalske obveznice, a še vedno bistveno nad donosom na španske dolžniške papirje.

Padec zahtevane donosnosti je po navedbah avtorjev članka vladi Alenke Bratušek vseeno omogočil, da nekoliko zadiha in se mirneje posveti reševanju nakopičenih težav v bančnem sistemu in javnih financah.

STA


Najbolj brano