Nemiri bodo zamrznili posle z Ukrajino

“Pravkar izdelujemo peskalni stroj za naročnika v Ukrajini. Avans imamo, bančno garancijo za plačilo tudi, tako da večjih težav najbrž ne bo. Se pa bojim, da bo minilo kar nekaj časa, preden bomo dobili kakšno novo naročilo iz te države,” vpliv dogajanja v Ukrajini na posle ocenjuje Matej Koglot, direktor družbe Gostol TST iz Čiginja.

Ernest Gortan Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Ernest Gortan Foto: Tomaž Primožič/Fpa

PRIMORSKA > Dogajanje v Ukrajini bo močno vplivalo tudi na slovenska izvozna podjetja. Izvoz v to državo je lani dosegel več kot 220 milijonov evrov, letos pa bi zaradi negotovih razmer lahko znašal tudi do pol manj, ocenjuje direktor Centra za mednarodno poslovanje pri Gospodarski zbornici Slovenije Aleš Cantarutti.

Koglot: negotovost odganja naložbe

Slovenski izvoz v Ukrajino je lani dosegel več kot 220 milijonov evrov, letos pa bi zaradi razmer lahko znašal tudi do pol manj.

Zaradi napetosti in protestov se je povpraševanje po izdelkih v Ukrajini močno zmanjšalo, manj je naročil, problemi pa so tudi z logistiko. Sklepanje novih poslov je v teh razmerah skoraj nemogoče, kar je velika težava za tiste, ki so sredi dogovarjanja. Tiste, ki pa že poslujejo in imajo ustaljene kanale, pa mori velika negotovost. “Nemiri segajo od ulice pa do najvišje politike. V takih negotovih razmerah se nihče ne bo odločal za investicije. Tudi če se razmere umirijo, bo minilo leto ali pa tudi dve, preden bodo posli spet stekli,” pravi Matej Koglot, ki vodi Gostol TST. Družba se je pred dvema letom močneje usmerila tudi na Ukrajino, z naročili jim je šlo dobro.

Intereuropa za zdaj nemoteno

Razmere v Ukrajini pozorno spremljajo tudi v Intereuropi. V Užgorodu, na meji z Madžarsko, imajo hčerinsko družbo. Tov Tek Zahidtransservis, ki se ukvarja predvsem z železniškimi prevozi, v manjši meri pa s kopenskimi, posluje normalno.

“V regiji, kjer imamo družbo, so razmere umirjene, ni konfliktov, kot so drugje v Ukrajini. Kar se tiče železniških prevozov iz Slovenije za Ukrajino in Rusijo ter v obratni smeri, je promet nemoten,” pravi predsednik uprave Intereurope Ernest Gortan. Kljub temu, da so razmere v tem delu Ukrajine razmeroma mirne, pa so zaposleni v tej Intereuropini odvisni družbi zaskrbljeni; vseh 48 sodelavcev je domačinov, tudi direktor.

Ukrajina sodi med 20 največjih slovenskih izvoznih trgov, po mnenju Cantaruttija pa bi letos hitro lahko govorili o izgubljenem letu. Največji problem je v tem, da ne bo javnih naročil, saj država ne deluje. Ne bo infrastrukturnih investicij, kjer je vpletenih kar nekaj slovenskih podjetij.

Tudi če se zadeve umirijo v tem trenutku, bo trajalo kar precej časa, preden nove oblasti vzpostavijo varnostni in politični moment, šele potem pride na vrsto gospodarska reorganizacija, ki je nujno potrebna, saj je Ukrajina praktično brez denarja,” še ocenjuje Cantarutti. SR, STA


Najbolj brano