Ne bodo razkrili vseh slabih kreditov

DZ je sprejel novelo zakona o dostopu do informacij javnega značaja, vendar brez dopolnila DL, s katerim bi se javno razkrilo podatke o vseh slabih posojilih - tako tistih, ki so bila v okviru sanacije bank prenesena na DUTB, kot tudi tista, ki so ostala v bilancah bank. Za je glasovalo 51 navzočih, proti ni bil nihče, v SDS so se vzdržali.

DZ je sprejel novelo zakona o dostopu do informacij javnega značaja, vendar brez dopolnila DL, s katerim bi se javno razkrilo podatke o vseh slabih posojilih Foto: STA
DZ je sprejel novelo zakona o dostopu do informacij javnega značaja, vendar brez dopolnila DL, s katerim bi se javno razkrilo podatke o vseh slabih posojilih Foto: STA

LJUBLJANA > Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) bo morala z uveljavitvijo novele zakona objaviti podatke o posojilih, ki so bila iz bank v prevladujoči lasti države prenesena nanjo, in sicer o kreditodajalcu in kreditojemalcu, višini posojila, o tem, kdo ga je odobril in kako je zavarovano, banka pa bo morala razkriti tudi bruto stanje dolga posameznika dolžnika. Gre za posojila, razvrščena v razreda D in E, torej tista, ki zamujajo več kot 90 dni.

V DL so predlagali, naj bodo javni tudi podatki o slabih posojilih omenjenih razredov, ki jih banke, ki so bile deležne ukrepov za krepitev stabilnosti, niso prenesle na DUTB. Vendar je za dopolnilo glasovalo le 38 navzočih, 39 jih je bilo proti.

Na DUTB je bilo prenesenih za 4,5 milijarde evrov slabih posojil, v bankah pa jih je ostalo za šest milijard evrov, je povedal Andrej Šircelj (SDS). To pomeni, da sanacije bank dejansko nismo izvedli, je dejal in podprl sprejem dopolnila DL. Dopolnilo s podobno vsebino je sicer pripravila tudi SDS.

Državljani, ki so za sanacijo bank dali 3,5 milijarde evrov, imajo pravico izvedeti, kam je šel njihov denar, je dejal tudi Janez Ribič (SLS).

"Za nami je dobro desetletje dobro organizirane kraje bank," je zahtevo po razkritju vseh slabih posojil pojasnil Bojan Starman (DL), a poslancev ostalih koalicijskih strank ni prepričal. Jani Möderndorfer (PS) je opozoril, da se bodo komitenti bank v državni lasti zbali, da ne bodo mogli več odplačevati svojih posojil, zato bodo v strahu pred javno objavo raje z zasebnim bankam. S tem dopolnilom bomo povzročili še večjo bančno luknjo, je opozoril.

Z novelo zakona se bo obveznost posredovanja informacij javnega značaja z organov javnega sektorja razširila tudi na podjetja v večinski lasti države ali občin. S tem se po prepričanju notranjega ministra Gregorja Viranta zmanjšuje korupcijska tveganja in povečuje odgovornost in učinkovitost upravljanja z javnim premoženjem.

Podjetja bodo morala posredovati podatke o vrsti posla, pogodbenem partnerju, pogodbeni vrednosti in trajanju posla, razen če ne bi to huje škodovalo njihovemu konkurenčnemu položaju na trgu. Bodo pa v vsakem primeru morala razkriti podatke o donatorskih, svetovalnih, sponzorskih ali avtorskih pogodbah.

Javni bodo tudi podatki o plačah, odpravninah in drugih bonitetah članov uprav in nadzornih svetov ter podatki o plačilnih transakcijah javnih gospodarskih zavodov, javnih podjetij, ki izvajajo gospodarsko javno službo, ter podjetij v 100-odstotni javni lasti.

STA


Najbolj brano