Naši kraji spet “pod Italijo”

Divača, Postojna, Avče, Kobarid, Renče in še mnogi drugi primorski kraji so bili za dober teden spet “priključeni” Italiji. Italijansko ministrstvo za šolstvo si je namreč ponovno privoščilo “napako”, in številne kraje in mesta, ki se sicer nahajajo v Sloveniji, na svoji uradni spletni strani pripojilo Tržaški in Goriški pokrajini. Pod Tržaško pokrajino je do včeraj dopoldne, ko so sporni seznam le umaknili s spleta in ga nadomestili s pravim, spadala tudi hrvaška Reka.

Italijansko šolsko ministrstvo je kar nekaj slovenskih krajev, na primer Avče (Auzza), Bate (Battaglia della Bainsizza), Kobarid (Caporetto), Dobrovo (Castel Dobra) in druge, priključilo Goriški pokrajini
Italijansko šolsko ministrstvo je kar nekaj slovenskih krajev, na primer Avče (Auzza), Bate (Battaglia della Bainsizza), Kobarid (Caporetto), Dobrovo (Castel Dobra) in druge, priključilo Goriški pokrajini 

TRST, GORICA> Po poročanju Primorskega dnevnika je bil povod za tokratno napako najnovejši projekt italijanskega ministrstva za šolstvo, imenovan Jasna šola (Scuola in chiaro). Njegovi snovalci so želeli družinam, ki nameravajo svoje otroke vpisati v šolo, ponuditi čim več informacij o ustroju in delovanju posameznih šolskih zavodov v Italiji. Prejšnji teden so projekt predstavili na uradni spletni strani ministrstva.

A med občinami, ki jih je ministrstvo do včeraj dopoldne uvrščalo pod Tržaško oziroma Goriško pokrajino, je bilo tudi precej takih, ki tja sploh ne sodijo, oziroma se nahajajo v Sloveniji. Tržaška pokrajina je tako namesto uradnih šest občin štela kar 32, Goriška pokrajina pa se je s 25 občin razširila na neverjetnih 117. Večina na novo “pripojenih” občin so kraji v Sloveniji: Avče, Bate, Kobarid, Dobrovo, Čezsoča, Idrsko, Miren, Opatje selo, Pliskovica, Renče, Avber, Kopriva, Divača, Dutovlje, Postojna, Povir, Rodik, Pivka, Slavina, Dolenja vas ...

Novo zgodovinsko-zemljepisno “napako” je ponovno odkril profesor tehnologije na nižji srednji šoli Simona Gregorčiča v Dolini Miloš Jugovic. Že februarja 2010 je opozoril na podobno napako, ki jo je prav tako zagrešilo šolsko ministrstvo. Zunanji minister Samuel Žbogar je takratnega italijanskega veleposlanika v Sloveniji Alessandra Pietromarchija poklical na pogovor in mu izrazil oster protest slovenske vlade. Italijansko ministrstvo je tedaj napako nemudoma odpravilo.

Čez slabi dve leti se je zgodba ponovila. Zakaj ministrstvo tokrat ni upoštevalo pravilnih seznamov? “Bojim se, da ima ministrstvo napačne baze podatkov, in da se tega sploh ne zavedajo. Kajti če bi se, je situacija nenormalna. Še vedno upam, da je to le potegavščina s strani ministrstva za šolstvo,” je včeraj dejal Jugovic.

Predsednica tržaške pokrajine Maria Teresa Bassa Poropat in njen goriški kolega Enrico Gherghetta sta nad ponovno napako ogorčena. Ministrstvo nameravata pozvati, naj bo v prihodnje bolj previdno pri objavljanju tovrstnih seznamov. Po posredovanju deželne šolske ravnateljice Danielle Beltrame je ministrstvo včeraj dopoldne sporni seznam že popravilo.

PETRA VIDRIH


Najbolj brano