Nas čaka dvig DDV?

Koalicija v prostorih vlade razpravlja o potrebnih ukrepih, potem ko je ustavno sodišče razveljavilo nepremičninski zakon. Premierka Alenka Bratušek je že dejala, da bodo rešitve bolj boleče, prvak Desus Karl Erjavec omenja možnost dviga DDV.

Premierka Alenka Bratušek je že dejala, da bodo rešitve bolj boleče Foto: STA
Premierka Alenka Bratušek je že dejala, da bodo rešitve bolj boleče Foto: STA

LJUBLJANA > Vsi predstavniki koalicije so se ob prihodu na sestanek izognili medijem.

Kako bo Čufer nadomestil 200 milijonov evrov izpada?

Na sestanku naj bi bil prisoten tudi minister za finance Uroš Čufer. Erjavec je že v petek izrazil pričakovanje, da bo Čufer pripravil predloge rešitev, kako nadomestiti 200 milijonov evrov izpada od davka, ki je bil sestavni del proračuna za letos.

Vsi predstavniki koalicijskih strank so prepričani, da se bo denar dalo poiskati, da odločitev ustavnih sodnikov ne bo ogrozila izvrševanja proračuna in tudi ne socialne države. Bratuškova pa je že napovedala, da bodo nove rešitve bolj boleče in manj pravične. Če koalicija o teh rešitvah doseže soglasje, bi jih vlada lahko sprejela že v prihodnjem tednu.

Koalicija enotno zatrjuje, da bodo prebrodili težavo, a vendarle bi se tudi tokrat znala pokazati različnost njihovih programskih stališč. Erjavec je denimo že omenil možnost dviga davka na dodano vrednost (DDV), kar bi Desus podprl, medtem ko je znano stališče DL, ki dvigu ali uvajanju novih davkov nasprotuje. K temu so se partnerji zavezali tudi v prenovljeni koalicijski pogodbi - razen če se o takem ukrepu ne dogovorijo s socialnimi partnerji.

Štrukelj: Javni sektor ni pripravljen plačati "šlamastike" z nepremičninskim davkom

S koalicijsko pogodbo zagotavljajo tudi, da bo vlada pokojnine in regres za upokojence ohranjala na dosedanji ravni. Erjavec je v petek znova spomnil, da na kaj takšnega Desus za nobeno ceno ne bo pristal. Razburili pa so se tudi v sindikalnih vrstah; vodja konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je poudaril, da javni sektor ni pripravljen plačati "šlamastike" z nepremičninskim davkom.

Na drugi strani opozicija Bratuškovo in vlado poziva k odstopu, kar je Bratuškova že zavrnila. SDS tako ne izključuje možnosti, da bi vložila ustavno obtožbo ali celo interpelacijo zoper vlado.

Koalicijski partnerji se zagotovo ne bodo mogli izogniti tudi izmenjavi stališč o Bešiču Loredanu. Ortopedski kirurg, ki utegne kandidirati za zdravstvenega ministra, se je z Bratuškovo sestal v soboto. Premierka se zdaj želi pogovoriti s koalicijo. Glede na njihove dosedanje izjave bi sicer Bešič Loredan načeloma lahko računal na zadostno podporo.

STA


Najbolj brano