Napovedi Umarja - en sam jesenski pesimizem

Urad za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je dodatno znižal napovedi o gibanju obsega bruto domačega proizvoda (BDP). Namesto spomladi napovedanega 0,9-odstotnega skrčenja gospodarske aktivnosti se nam v letu 2012 obeta padec kar za dva odstotka.

Direktor Umarja Boštjan Vasle je opozoril na visoke stroške dela in nizko produktivnost
Direktor Umarja Boštjan Vasle je opozoril na visoke stroške dela in nizko produktivnost 

SLOVENIJA> V letu 2013 se bo BDP znižal za dodatnih 1,4 odstotka, zatem pa bi leta 2014 lahko zabeležili skromno gospodarsko rast, napoveduje urad v jesenski napovedi gospodarskih gibanj. Lani je naša država po podatkih državnega statističnega urada zabeležila gospodarsko rast v višini 0,6 odstotka.

K padcu obsega BDP bodo precej prispevali dejavniki domačega okolja, pozitivno pa bo k rasti še naprej prispeval izvoz, je napovedal direktor Umarja Boštjan Vasle. Po skromnih rasteh v preteklih letih se bo obseg zasebne potrošnje letos znižal prvič od izbruha krize, zaradi javnofinančne konsolidacije se bo vnovič zmanjšala tudi državna potrošnja, medtem ko se bo obseg investicij skrčil že četrto leto zapored - padec bo devetodstoten.

Ljudje varčujejo

Obseg zasebne potrošnje se bo letos zmanjšal za tri odstotke, v letu 2013 pa se bo padec še poglobil na 3,6 odstotka. Na Umarju tako sklepajo zaradi nadaljevanja zaostrenih razmer na trgu dela, prebivalstvo je začelo s previdnostnim varčevanjem, ko odlaša z nakupi trajnejših dobrin, pri vsakodnevnih nakupih pa daje prednost cenejšim proizvodom, je pojasnil Vasle.

Po letošnjem padcu obsega investicij za devet odstotkov si lahko v letu 2013 obetamo 1,3-odstotno rast. Ta skromna napoved temelji na predpostavki, da se bo črpanje evropskih sredstev povečalo in bodo zato višje investicije države, je dejal Vasle.

Rast izvoza, ki je lani znašala sedem odstotkov, bo letos zelo skromna (0,1 odstotka), prihodnje leto pa naj bi se okrepila na 1,9 odstotka, a bo odvisna predvsem od razmer na mednarodnih trgih. Ključen za to bo dostop do virov financiranja za podjetja, je menil Vasle. “Slovenija ima poleg skromnega povpraševanja iz tujine nekatere svoje strukturne probleme, predvsem visoke stroške dela in nizko produktivnost industrije. To so dejavniki, ki bodo oteževali hitrejšo rast našega izvoza,” je dejal.

Take poslabšane razmere bodo spremljale tudi poslabšane razmere na trgu dela. Zaposlenost se bo letos znižala za 1,4 odstotka, prihodnje leto še za 2,3 odstotka. V povprečju bo v letu 2012 v Sloveniji 110.000 brezposelnih, v letu 2013 pa 120.000, kar je manj od predhodnih napovedi, a le zaradi črtanja številnih iskalcev zaposlitve iz evidenc, pravijo na Umarju. Rast plač se je začela umirjati.

Kot je pojasnil Vasle, napoved temelji na pričakovanjih poslabšanja gospodarskih razmer in zaostrenih pogojih na finančnih trgih evrskega območja ter nadaljevanju fiskalne konsolidacije v Sloveniji. V letošnjem prvem poletju je skrčenje BDP znašalo 1,5 odstotka, s čimer se je Slovenija uvrstila na rep držav z evrom, obeti za rast v območju evra so se v zadnjem obdobju znižali na blizu ničle, poslabšala se je tudi kreditna aktivnost bank v vseh državah z evrom, zato je bil Umar pri svoji napovedi previden.

Inflacija naj ne skrbi

Inflacija Umarja ne skrbi, niti v Sloveniji niti v celotnem evrskem območju. V zadnjem času se letna rast cen giblje okoli 1,5 odstotka, ob koncu leta pa je zaradi vpliva cen energentov ter hrane pričakovati nekaj višjo številko. Leta 2012 je tako pričakovati inflacijo v višini 3,3 odstotka, prihodnje leto pa se bo rast umirila pri 1,9 odstotka.

STA


Najbolj brano