Napovedani dvig DDV razburil gospodarstvo

Predlog ministra za finance Uroša Čuferja, da se 200 milijonov evrov obsežno proračunsko vrzel, nastalo z razveljavitvijo zakona o davku na nepremičnine, zapolni prek zvišanja DDV, je gospodarstvo močno razburil. Namesto tega naj se zajezi javno porabo in bolj učinkovito pobira davke. A vlada naj bi zvišanje DDV predlagala že ta teden.

Predlog ministra za finance Uroša Čuferja, da se 200 milijonov evrov obsežno proračunsko vrzel, nastalo z razveljavitvijo zakona o davku na nepremičnine, zapolni prek zvišanja DDV, je gospodarstvo močno razburil. Foto: STA
Predlog ministra za finance Uroša Čuferja, da se 200 milijonov evrov obsežno proračunsko vrzel, nastalo z razveljavitvijo zakona o davku na nepremičnine, zapolni prek zvišanja DDV, je gospodarstvo močno razburil. Foto: STA

LJUBLJANA > V Trgovinski zbornici Slovenije so spomnili, da je vlada davek na dodano vrednost (DDV) zvišala že julija lani in že takrat so trgovci opozorili, da gre za napačen ukrep. Od dodatnega zvišanja, napovedanega za 1. maj, pa lahko ob nadaljnjem upadanju potrošnje in krčenju obsega nakupov potrošnikov pričakujemo še manj pobranega DDV, so opozorili.

Zaradi manjših prihodkov podjetij se obeta tudi manjši obseg davkov z naslova ustvarjenega dobička podjetij, to pa utegne za seboj prinesti tudi krčenje števila delovnih mest, pravijo v trgovinski zbornici.

Ob tem so zavrnili tudi argument, da višji DDV ne bo prizadel izvoznih podjetij in da je slovensko gospodarstvo izvozno usmerjeno. Slovensko gospodarstvo namreč v večini sestavljajo podjetja, ki poslujejo doma, v okolju, ki se še vedno sooča s posledicami gospodarsko-finančne krize. Prav zanje bo zato imel dvig DDV največ negativnih posledic, so prepričani.

Upad potrošnje

Da bo zvišanje DDV negativno vplivalo na gospodarstvo, opozarjajo tudi v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. Zagotovo bo povzročilo upad potrošnje, ta pa bo najbolj prizadel mala podjetja in podjetnike v storitvenih dejavnostih, še posebej v kozmetiki, frizerstvu, gostinstvu. Pri višanju DDV prav tako ni mogoče spregledati vpliva na povečanje obsega sive ekonomije ter nakupovanje potrošnikov v tujini, pravijo.

V Gospodarski zbornici Slovenije namesto zvišanja DDV od vlade zahtevajo ukrepe za zmanjšanje javne porabe in odgovornost zaradi poloma z nepremičninskim davkom. Že lanski dvig DDV je povzročil novo breme trgovskim družbam in njihovim dobaviteljem, nova bremena pa bi po njihovem mnenju negativno vplivala na gospodarsko rast in bi pomenila nove izgube delovnih mest.

Mnogim družinam že sedaj zaradi visokih tekočih življenjskih stroškov v družinskem proračunu komaj ostane dovolj za nakup kakovostne hrane, pa so opozorili v Zbornici kmetijskih in živilskih podjetij. Bojijo se, da bo dodatno zmanjšanje kupne moči prebivalcev zaradi novega dviga cen povzročilo, da se bodo vedno bolj odločali za nakup cenejše in pogosto slabše hrane iz uvoza.

Batagelj: DDV lahko dvigne vsak, posledice za to pa bo moral nositi tisti, ki se je za to odločil

Člani Kluba slovenskih podjetnikov so vlado posvarili pred dvigom DDV. Kot so opozorili, je edino gospodarstvo, ki ustvarja dodano vrednost, tisto, ki lahko državo potegne iz krize. "Zvišanje davčne stopnje ni enostavna stvar. Država s tem reže vejo tistemu delu gospodarstva, ki je odvisen od domačega trga," je opozoril član njegovega upravnega odbora Štefan Pavlinjek.

DDV lahko dvigne vsak, posledice za to pa bo moral nositi tisti, ki se je za to odločil, pa je menil Marjan Batagelj. Zavrnil je trditve, da je slovensko gospodarstvo izvozno naravnano, zato dviga davka ne bi tako močno občutilo.

Kritičen do vladnih ukrepov pa je bil tudi Joc Pečečnik. "Država živi v paralelnem svetu in sprejema ukrepe, ki nam enostavno sploh ne pomagajo," je izpostavil in dodal, da mu prav noben od ukrepov, sprejetih v zadnjih dveh letih, ni pomagal lažje delati in več izvažati.

A vlada naj bi predlog za zvišanje DDV sprejela že ta teden. Predsednik stranke Desus Karl Erjavec je pred današnjo sejo DZ pojasnil, da bo s tem vsakdo nekaj prispeval v proračun. Če bi šli samo v posege v pokojnine, pa bi bil prizadet samo en del populacije, je opozoril.

STA


Najbolj brano