Najverjetnejši scenarij se zdijo predčasne volitve

Sedanja koalicija se poslavlja, v kaj in kako se bo preoblikovala, pa še ni znano. Po sobotnem ultimatu Virantove DL in odgovoru SDS, ki kaže, da se največja stranka ni pripravljena kar odpovedati Janezu Janši, so vedno bolj verjetne tudi predčasne volitve.

Državljanska lista bo zapustila vladajočo koalicijo, če Janez Janša v desetih dneh ne bo odstopil ali   pa v DZ poslal zahtevo za glasovanje o zaupnici vladi; SLS, Desus in NSi bodo o obstanku v koaliciji odločali danes
Državljanska lista bo zapustila vladajočo koalicijo, če Janez Janša v desetih dneh ne bo odstopil ali pa v DZ poslal zahtevo za glasovanje o zaupnici vladi; SLS, Desus in NSi bodo o obstanku v koaliciji odločali danes 

LJUBLJANA> Sobotna odločitev DL, da naj Janez Janša v desetih dneh odstopi ali pa v DZ pošlje zahtevo za glasovanje o zaupnici vladi, ni bila zadnje dejanje, ampak šele dober začetek vladne krize, ki so jo porodile ugotovitve protikorupcijske komisije o nepravilnostih pri prikazovanju premoženja Janeza Janše in Zorana Jankovića.

SDS ne da Janše

Danes bodo o svoji eksistenci v obstoječi koaliciji razpravljali v SLS, Desusu in NSi, pričakovati pa je tudi, da se bo o prihodnosti izrekel Janez Janša. Odzivi SDS na poziv stranke Gregorja Viranta kažejo, da v SDS scenarija ne vidijo tako, da bo Janša kar odšel iz svoje premierske pisarne. Virantovi stranki so prek twitterja sporočili, naj se neha sprenevedati. “Če želijo zamenjati vlado, naj vložijo konstruktivno nezaupnico. Veselimo se razprave,” so zapisali.

Podporo Janši so v soboto zvečer pisno izkazali tudi vsi štirje ministri iz vrst SDS, Zvone Černač, Vinko Gorenak, Andrej Vizjak in Žiga Turk. Komisiji za preprečevanje korupcije očitajo uporabo inkvizicijskih metod, ki Janši ne priznavajo pravice do obrambe.

Poleg tega država ne sme postati talka za dosego političnih ciljev. Slovenija se je v zadnjem letu izognila bankrotu, s sprejetjem prvih reformnih zakonov, zakonodaje za sanacijo bank in proračunov pa si je po prepričanju ministrov začela vračati tudi zaupanje tujine. Z delom je treba nadaljevati, zato z neomajnim zaupanjem v Janšo sporočajo njegovi ministri. “Podpiramo predsednika vlade Janeza Janšo in zavračamo vse špekulacije glede drugega mandatarja, ki naj bi ga predlagala SDS,” so zapisali.

Koalicija bi najraje le novega premierja

Takšen odziv ne obeta Janševega odstopa in imenovanja novega premierja (kot možnega kandidata se omenja ministra Andreja Vizjaka) za nadaljevanje dela znotraj iste koalicije.

Takšen razplet bi si sicer želeli v NSi, medtem ko prvak Desusa ocenjuje, da je tak scenarij malo verjeten. Po Erjavčevem mnenju so najbolj verjetne predčasne volitve. Predsednik SLS Radovan Žerjav se o prioritetah svoje stranke še ni izrekel, saj naj bi se do tega danes opredelil glavni odbor SLS.

Tudi Gregor Virant je obstoj koalicije z drugim predsednikom vlade omenjal kot razplet, ki bi si ga želeli, a če se to ne bo zgodilo, DL ne bo naredila koraka nazaj. Po desetih dneh, če se ne bo nič spremenilo, bo DL izstopila iz koalicije, kar pomeni, da bo Virant zapustil položaj predsednika DZ, odstopila pa bosta tudi oba ministra Janez Šušteršič in Senko Pličanič. JANA KREBELJ


Najbolj brano