Največ prosilcev za azil v EU je iz Afganistana

V 27 državah Evropske unije so lani registrirali 301.000 prosilcev za azil, od tega naj bi bilo 90 odstotkov novih prosilcev, deset odstotkov pa ponovnih prosilcev.

 Večina prosilcev za azil prihaja iz Afganistana. Fotografija je simbolična Foto: Reuters
Večina prosilcev za azil prihaja iz Afganistana. Fotografija je simbolična Foto: Reuters

LUKSEMBURG> Večina prosilcev za azil prihaja iz Afganistana (28.000), sledijo Rusija, Pakistan, Irak in Srbija, je danes objavil evropski statistični urad Eurostat.

V letu 2010 je bilo v EU skupno registriranih 250.000 prosilcev za azil. Največkrat so prosilci za azil zaprosili v Franciji (56.300 prosilcev za azil), sledijo pa Nemčija, Italija, Belgija, Švedska, Velika Britanija, Nizozemska, Avstrija, Grčija in Poljska. V vseh teh državah je bilo skupno več kot 90 odstotkov vseh prosilcev za azil v EU.

Največji delež prosilcev je na Malti

Glede na primerjavo med prebivalstvom posamezne države in prosilci za azil je največji odstotek prosilcev za azil lani zabeležila Malta (4500 prosilcev za azil na milijon prebivalcev), sledijo pa Luksemburg, Švedska, Belgija in Ciper.

V številnih državah je tudi velik delež prosilcev iz posamezne države. Največji delež prosilcev za azil iz posamezne države beleži Poljska, kjer je 63 odstotkov prosilcev za azil iz Rusije, sledijo pa Latvija, kjer največ prosilcev prihaja iz Gruzije (52 odstotkov), Luksemburg (44 odstotkov prosilcev za azil je iz Srbije), Litva (43 odstotkov prosilcev za azil iz Gruzije), Bolgarija (39 odstotkov prosilcev iz Iraka) in Madžarska (38 odstotkov prosilcev iz Afganistana).

Trem četrtinam so prošnjo takoj zavrnili

Večino prošenj za azil pa so v EU lani na prvi stopnji zavrnili. 177.900 prosilcem za azil, kar predstavlja 75 odstotkov vseh odločitev, so tako prošnjo za azil zavrnili, 12 odstotkom ali 29.000 prosilcem za azil so dodelili status begunca, devetim odstotkov (21.400 prosilcem) so priznali subsidiarno zaščito, štirim odstotkom (9100 prosilcem) pa so dovolili ostati v državi iz človekoljubnih razlogov. Eurostat ob tem dodaja, da se odločitve na prvi stopnji v lanskem letu lahko nanašajo tudi na prošnje za azil iz minulih let.

V Slovenji je bilo lani 360 prošenj za azil, kar pomeni 175 prosilcev na milijon prebivalcev. Večina (65) jih je iz Afganistana (19 odstotkov), sledijo Turčija (50 prosilcev ali 14 odstotkov) in Pakistan (30 prosilcev ali osem odstotkov). V Sloveniji je bilo lani na prvi stopnji sprejetih skupno 215 odločitev glede prošnje za azil, od tega jih je bilo zavrnjenih 190. Prošnji za azil so ugodili v 20 primerih, od tega je 15 oseb dobilo status begunca, pet pa subsidiarno zaščito.

STA


Najbolj brano